۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
کد مطلب : ۱۰۶۶

«تحریم» سلامت کودکان «سرطانی» را به مخاطره انداخته

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان با بیان اینکه بیماران سرطانی به دلیل تحریم داروهای خود را به سختی فراهم می‌کنند، گفت: اغلب داروهایی که در بخش اطفال استفاده می‌کنیم وجود ندارد و مجبوریم معادل آن دارو را مصرف کنیم.
«تحریم» سلامت کودکان «سرطانی» را به مخاطره انداخته
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، حسن ابوالقاسمی، رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران در گفت‌گو با خبرگزاری فارس، درباره «اثرات تحریم‌ها بر تأمین داروهای بیماران سرطانی»، اظهار داشت: داروهایی که برای این بیماران تهیه می‌شود بخش عمده آن وابسته به خرید خارجی و کمپانی‌های برند است.

وی ادامه داد: آنها داروهای برند را به سختی در اختیار ما قرار می‌دهند؛ لذا مجبوریم از کشورهایی که تولید کننده داروهای ژنریک هستند دارو را بخریم که کیفیت آنها به اندازه داروهای برند نیست. 
 رئیس انجمن خون و سرطان کودکان در پاسخ به این پرسش که «هزینه تامین داروهای سرطانی در حال حاضر چقدر افزایش پیدا کرده است؟»،‌گفت: بیمه در تامین داروها تا حدی حمایت می‌کند اما بخش دیگری از تامین داروها در گروه اطفال و یا بیماران دیگر باید از سوی بیماران پرداخت شود؛ البته ممکن است مؤسسه محک به کودکان سرطانی کمک‌هایی کند.
ابوالقاسمی اضافه کرد: مسئله‌ این است که آمریکا بیماران را هدف قرار داده و برنامه‌ریزی آنها به گونه‌ای است که کسانی که مصرف کننده دارو هستند، تحت فشار هستند؛ لذا ویتامین‌ها و داروهای معمولی آنها در بازار ما فراوان است اما داروهایی که جنبه حیاتی داشته و برای بیماران سرطانی ضروری است، به هر وسیله‌ای تلاش می‌کند تا ما نتوانیم آن را خریداری کنیم که ما هم از جهت انتقال پول و هم از نظر خرید دچار مانع هستیم.
وی تاکید کرد:‌ جنایتی که آمریکا اکنون در این خصوص انجام می‌دهد بدتر از جنایتی است که در هیروشیما انجام داد و کاملا بیماران را هدف گیری کرده است.
 رئیس انجمن خون و سرطان کودکان با بیان اینکه بیماران سرطانی داروهای خود را به سختی فراهم می‌کنند، گفت:‌متاسفانه مقرراتی در وزارت بهداشت است و دائم حرف از داروهای قاچاق می‌زنند و مانع از این می‌شوند که حتی داروهای مورد نیاز به شکل خرید چمدانی وارد شوند.
ابوالقاسمی متذکر شد:‌ تا وقتی آمریکا با ما دشمنی می‌کند ما باید همه راه‌های دور زدن تحریم‌ها را به کار ببریم و از هر راهی این داروها را به بیماران برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت باید در تامین داروها دست مردم را باز بگذارد تا آنها بتوانند داروهای مورد نیاز خود را وارد کنند؛ در حالی که این کار از سوی مردم امکان پذیر نیست. 
رئیس انجمن خون و سرطان کودکان افزود:‌ اگر دارویی وجود ندارد و بگوییم آن را از ترکیه یا آلمان به صورت چمدانی بیاورند در گمرک با این بیماران برخورد می‌شود؛ یعنی ما خودمان یک تحریم علیه خودمان داریم و فقط تحریم آمریکا نیست.
ابوالقاسمی گفت:‌وقتی دارویی برای کودکی حیاتی است باید بتوانیم راه‌های ورود این دارو را تسهیل کنیم نه اینکه شرکتی که از قدیم این دارو را وارد کرده و اکنون بنا به دلایل خاص خود آن را وارد نمی‌کند ما را دچار مشکل کند.
وی تصریح کرد: شرکت‌های خارجی که نماینده دارند نیز اعلام می‌کنند به دلیل اینکه نمی‌توانیم برای آنها پول ارسال کنیم امکان تامین دارو را ندارند. اغلب داروهای که در بخش اطفال استفاده می‌کنیم وجود ندارد و مجبوریم گاهی معادل آن دارو را مصرف کنیم و از نوع بی‌کیفیت آن که از کشورهای ژنریک ساز وارد می‌شود استفاده کنیم که این باعث می‌شود طول عمر بیماران ما تحت تاثیر قرار گیرد.
رئیس انجمن خون و سرطان کودکان در پاسخ به این پرسش که «آیا داروهای سرطانی در کشور تولید می‌شود؟»، بیان کرد: یکسری داروهای جدید سرطانی را شرکت‌های داخلی تولید کرده‌ و خیلی خوب بوده است اما متاسفانه داروهای قدیمی که بیشترین نتیجه از آن حاصل می‌شود، هنوز تولید نشده و در این خصوص به خارج از کشور وابسته هستیم.

انتهای پیام
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جذام همچنان در ایران قربانی می‌گیرد
کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا ۲۰۱۹ تا چند روز آینده وارد کشور می‌شود/ آزمایشگاه مرجع سلامت، آمادگی شناسایی ویروس جدید را دارد
وزارت بهداشت: هیچ مورد مشکوک به ویروس کرونا نداشته‌ایم
ویروس کرونای به استرالیا رسید
اپیدمی «آنفلوآنزا نوع B »در کشور وجود ندارد
۴ هزار و ۵۰۰ پرستار در کشور جذب می‌شوند/شناسایی ۳۵ منطقه برای ساخت پانسیون‌های پرستاری
استقرار «مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار» در فرودگاه امام
تأثیر حوادث اخیر کشور بر گردشگری سلامت
موردی از ویروس چینی در ایران مشاهده نشده است
مقصران مرگ‌ زودرس ناشی از آلودگی‌ هوا
ایران، کشوری پیشرو در استقرار شبکه شهرهای سالم
تمهیدات وزارت بهداشت برای کنترل آنفلوآنزای B
نخستین بیمار مبتلا به کرونا در کره جنوبی شناسایی شد
صدا وسیما برای دعوت کارشناسان از وزارت بهداشت استعلام نمی‌کند
راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری در بخش ارم و بوشکان
هزینه‌های خدمات درمانی بازنشستگان کاهش می‌یابد
بخش خصوصی از بودجه درمان ناباروری سهم بگیرد/مشکل زوجین نابارور
۳۰ بهمن؛ آخرین مهلت پزشکان برای ثبت‌نام کارتخوان + جزییات
آیا دستگاه‌های دیالیز ایرانی بی‌کیفیت‌ هستند؟
استانداردهای درمانی برای گردشگران سلامت افزایش یافته است
شیوع نوع B ویروس آنفلوانزا در ایران
ایران یکی از ۷ کشور آلوده به سالک/۱۹ استان درگیر بیماری هستند
چرا وزارت بهداشت در برابر کاهش هزینه‌های درمان بیماران مقاومت می‌کند؟/ نظام پرداخت حق دسترسی به درمان را از حاشیه‌نشینان گرفته است
سهم تجهیزات پزشکی ایرانی در بازار درمانی کشور چقدر است؟