۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
کد مطلب : ۱۴۵۶

اگر واکسیناسیون هپاتیت B در کشور شروع نشده بود...

رئیس اداره‌ی بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: بر اساس هدف‌گذاری سازمان جهانی بهداشت تا سال ۲۰۳۰ باید شیوع هپاتیت B در کودکان زیر ۵ سال به حدود ۰.۱ درصد برسد و ایران نیزدر راستای این هدف در حرکت است.
اگر واکسیناسیون هپاتیت B در کشور شروع نشده بود...
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، دکتر سید محسن زهرایی همزمان با روز جهانی هپاتیت با اشاره به اینکه واکسن هپاتیت به طور رسمی از سال ۱۳۷۲ وارد برنامه واکسیناسیون کودکان کشور شده است، گفت: تا سال ۱۳۹۳ نوزادان در بدو تولد واکسن هپاتیت B را دریافت می‌کردند و سپس در دو ماهگی نوبت دوم و در ۶ ماهگی نوبت سوم را دریافت می‌کردند. از سال ۹۳ که واکسن ۵ گانه استفاده می‌شود، هپاتیت B یکی از اعضای ۵ گانه این واکسن است؛ در نتیجه نوزادان همچنان در بدو تولد و در ۲ و ۴ و ۶ ماهگی هم این واکسن را دریافت می‌کنند. واکسیناسیون هپاتیت B که از سال ۱۳۷۲ اجرا می‌شود پوشش مناسبی دارد.
وی افزود: علاوه بر این واکسیناسیون طی برنامه ریزی دیگری که انجام شد از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ متولدین سال‌های ۶۸ تا ۷۱ را هم واکسن هپاتیت B زدیم و این یعنی در حال حاضر همه متولدین سال ۶۸ به بعد واکسن هپاتیت B دریافت کرده‌اند.
زهرایی ادامه داد: علاوه بر نوزدان، گروه‌های پر خطر نیز از سال ۱۳۷۲ واکسن هپاتیت B دریافت کردند. گروه‌های پزشکی و حرف وابسته که در تماس با خون، فرآورده‌های خونی و مایعات بدن بیماران هستند، خانواده افراد مبتلا به هپاتیت B و... همگی از افراد پر خطر هستند که واکسن دریافت کردند و همین باعث شده است میزان شیوع عفونت مزمن هپاتیت B در جامعه کاهش یابد.
وی با اشاره به مطالعاتی که از سال‌های قبل روی واکسن هپاتیت B انجام شده است، تصریح کرد: میزان حالت حاملین مزمن هپاتیت B یعنی کسانی که خودشان سالم هستند اما می‌توانند ویروس را به سایرین انتقال دهند ۳.۵ تا ۳.۹ درصد بود که طی چند سال اخیر میزان شیوع حاملین هپاتیت B به یک تا ۱.۲ درصد افراد جامعه رسیده است که موفقیت بسیار بزرگی است.
زهرایی درباره راه‌های اننقال هپاتیت B، اظهار کرد: یکی از راه‌های انتقال این بیماری خون و فرآورده‌های خونی و همچنین استفاده از سرنگ تزریق مشترک، روابط جنسی محافطت نشده و... است. در سال‌های دهه ۷۰ که شیوع HIV را در کشور داشتیم، استفاده از سرنگ مشترک یک چالش بزرگ‌ بود که سیاست‌های مختلفی که دستگاه‌های مختلف به کار گرفتند، توانست تا حدی انتقال بیماری از این طریق را کنترل کند. اگر واکسیناسیون هپاتیت B شروع نشده بود هم ممکن بود عدد حاملین مزمن هپاتیت بسیار زیاد شود.
وی در پاسخ به این سوال که نیاز به تزریق مجدد واکسن هپاتیت B هر چند سال یکبار است؟، اظهار کرد: تا سال‌های اولیه که اطلاع رسانی واکسن هپاتیت B انجام می‌شد توصیه می‌شد برای گروه‌های پزشکی و در معرض خطر هر ۵ یا ۱۰ سال یکبار تست آزمایش خون داده شود تا ببینیم تیتر آنتی بادی علیه هپاتیت B در چه حدی است و در صورتی که پایین آمده بود نیاز به دریافت مجدد آن وجود داشت. اکنون حدودا ۱۵ سال است که اعلام می‌شود اگر فردی پاسخ آنتی‌بادی مناسبی به هپایتت B داد، دیگر نیازی به تست مجدد حتی تا ۲۰ سال بعد هم ندارد و این فرد اگر یکبار تیتر مثبت داشته، بعدا هم مشکلی نخواهد داشت. به این دلیل که حافظه‌ سیستم ایمنی برقرار است. توصیه به حِرَف پر خطر این است که پس از اتمام سه بار دریافت واکسن، آزمایش تیتر آنتی بادی بدهند و اگر تیتر ایجاد نشده بود توصیه می‌شود یک نوبت دیگر زدن واکسن را تکرار کنند.
رئیس اداره‌ی بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، تاکید کرد: البته انجام آزمایش تیتر آنتی بادی در نوزادانی که ۳ نوبت واکسن خود را دریافت کردند، لازم نیست و دادن تست آنتی بادی تنها برای گروه‌های پر خطر است.
وی با افزود: واکسیناسیون هپاتیت B برای گروه‌های پرخطر و کودکان رایگان است، اما خارج از گروه‌های هدف در واحدهای زیر مجموعه دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور این کار انجام نمی‌شود و در بخش خصوصی انجام می‌شود که هزینه آن دریافت می‌شود. خوشبختانه واکسن هپاتیت B تولید داخل است. برنامه وزارت بهداشت این است که هرچه سریعتر جمعیت بیشتری را تحت پوشش واکسیناسیون ببرد و در همین راستا در سال‌های گذشته با همکاری و مشارکت سازمان زندان‌ها واکسیناسیون رایگان هپاتیت B برای زندانیان داشتیم، همچنین واکسیناسیون برای اهدا کنندگان مستمر خون داشتیم و طی تفاهم نامه‌ای که اخیرا با وزارت کشور در بخش شهرداری‌ها داریم این است که در ماه‌های آتی تمام کارگران شهرداری، پاکبان‌ها و کسانی که در موضوع جمع‌اوری پسماند فعال هستند را به شکل رایگان علیه هپاتیت B واکسینه کنیم و امیدواریم هرچه سریع‌تر به هدف حذف هپاتیت B از کشور از طریق واکسیناسیون دست یابیم.
وی در خاتمه اظهار کرد: هپاتیت B یک ویروسی است که به عنوان چالش جدی شناخته می‌شود که می‌تواند در نوزادی مشکلاتی ایجاد کند. نکته مهم آن است که اگر هپاتیت B در بارداری از مادر به نوزاد منتقل شود احتمال آنکه نوزاد مبتلا به فرم مزمن هپاتیت B شود، بالا است. بر اساس هدف‌گذاری سازمان جهانی بهداشت تا سال ۲۰۳۰ باید شیوع هپاتیت B در کودکان زیر ۵ سال به حدود ۰.۱ درصد برسد و خوشبختانه ما هم در راستای این هدف در حرکت هستیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آمار جهانی کرونا / بیش از ۱۸.۵ میلیون مبتلا و عبور از عدد ۷۰۰ هزار قربانی
بحران در بیمارستان‌های لبنان در پی انفجار بیروت
روحانی در پیامی با ابراز تسلیت و تاثر از حادثه انفجار مهیب در بندر شهر بیروت: ایران آماده ارسال کمک های پزشکی و دارویی به بیروت است
آسیب بزرگترین سیلوی غلات بیروت در انفجار مهیب
ارسال دارو، بسته غذایی و ملزومات پزشکی به لبنان/ بیمارستان صحرایی برپا می شود
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر داد جزئیات اعطای تسهیلات به ۴۰۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی
ارتباط مستقیم تعداد مبتلایان کرونا با سفرها+ نمودار
ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا هفته آینده
آمار جهانی شیوع کرونا / شمار قربانیان در آستانه ۷۰۰ هزار نفر
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران: با ایمنی جمعی کرونا مخالفیم / امواج بعدی بیماری خواهد آمد
حذف دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی طی ۵ ماه آینده
سخنگوی وزارت بهداشت: محرم امسال، نذر ماسک را در اولویت قرار دهید
واکسیناسیون گسترده روسیه علیه کرونا از ماه مهر آغاز می‌شود
سازمان جهانی بهداشت: همه گیری کروناویروس طولانی مدت خواهد بود
نظارتی بر توزیع ماسک نیست / تکلیف داروخانه ها را روشن کنید
نظر وزارت بهداشت درباره برگزاری کنکور
جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا روحانی: کلام رهبر انقلاب فصل الخطاب بود/اجتماعات همچنان در سراسر کشور ممنوع است
توصیه عضو کمیته علمی ستاد کرونا برای ایام محرم؛ هر خانه یک حسینیه باشد/ نذورات خشک و خام به مستمندان توزیع کنید
آغاز دومین روز آزمون دکتری وزارت بهداشت با رقابت بیش از ۸۰۰۰ داوطلب
مروری بر نتایج یک پژوهش؛ چرا پزشکان عذرخواهی نمی‌کنند؟!
معاون وزیر بهداشت تشریح کرد ۲۶ استان در وضعیت قرمز کرونا / با راه اندازی دسته های عزاداری و حضور تماشاچی مخالفیم
آمار جهانی شیوع کرونا / نزدیک به ۱۷ میلیون مبتلا و بیش از ۶۶۰ هزار قربانی
ورزش خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد؟
اگر واکسیناسیون هپاتیت B در کشور شروع نشده بود...