۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
کد مطلب : ۲۵۸

پیامدهای تحریم بر پیکر سلامت

دکتر علیرضا زالی
پیامدهای تحریم بر پیکر سلامت
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، با توجه به شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاکم بر کشور، بررسی اثر تحریم ها بر عرصه سلامت کشور و به طور خاص نحوه رویکرد پزشکان و جامعه جراحان در مواجهه با آن ها بسیار مهم است.
هرچند که دارو و تجهیزات پزشکی مستقیما جز موارد تحریم نیستند اما برخی از مشکلات عمومی اعم از تحریم نقل و انتقالات مالی توقف سوئیفت، تراکنش های اختلال دار بین المللی به طور غیرمستقیم فرآیند تامین دارو، تجهیزات و سایر ملزومات پزشکی را مختل می کند و علی رغم همه رشادت های جامعه پزشکی و صبوری مردم، بحث تلخ تحریم آثار زیان باری در جامعه و به ویژه عرصه سلامت کشور خواهد گذاشت که در این کنگره با مدلسازی و ایجاد روش هایی موثر برای به حداقل رساندن تحریم ها به ویژه در حوزه جراحی هستیم.
آثار تحریم ها، حتی در جریان سیل اخیر کشور و در ابعاد امدادی هم قابل مشاهده بود و بسیاری از کمک های بین المللی به مقصد نمی رسید. بررسی ابعاد حقوقی تحریم ها با حضور جامعه جراحان و یادآوری دوباره وظایف انسانی در این شرایط خطیر، از دیگر موضوعات مورد بحث هستند چراکه تحریم ها آثار مترتبه حقوقی متعددی در عرصه سلامت انسان به عنوان یک حق طبیعی ایجاد می کند . 
ترویج استانداردهای تشخیص و درمانی بر اساس «طب مبتنی بر شواهد» جهت کاستن نیازهای مالی، تجهیزاتی، دارویی، لجستیکی درمان تحریم و همچنین تببین گایدلاین های منطقی برای افزایش اثربخشی مداخلات تشخیصی و درمان با استفاده از روش های علمی و متعارف و متناسب با ذائقه علمی کشور، می توان با افزایش بهره وری از شواهد علمی، آثار تحریم ها را به حداقل رساند. 
استفاده از ظرفیت نخبگان علمی، انجمن های علمی تخصصی و بوردهای تخصصی در کشور جهت استقرار واقعی، علمی و کارآمد ارزیابی تکنولوژی به مثابه فیلدی موثر در مدیریت کردن فرآیند های انتخاب، نگهداری، کاربرد موقر و ایمنی سیستم های پزشکی است که در این روش می توان با رویکرد ارزیابی فن آوری سلامت منجر به جایگزینی اقدامات تشخیصی با مداخلات هزینه اثربخش تر شد. 
مصرف منطقی دارو و تجهیزات پزشکی کشور ضمن حفظ کیفیت پروتکل های درمانی در کاهش هزینه ها و تاثیر تحریم ها بسیار موثر است. تجویز و مصرف منطقی دارو مبتنی بر شواهد با انجام رویکردهای متفاوت به ویژه در شرایط تحریمی کشور موثر خواهد بود اما باید توجه کنیم که پروتکل های تشخیصی و درمانی از استانداردهای ارائه خدمات خارج نشده و همچنان خدمات با بهترین کیفیت به بیماران ارائه شود. 
جلوگیری از تقاضای های القایی توسط صاحبان حرف پزشکی در کاهش اثر تحریم ها موثر است. بخشی از نیارهای القایی در پروسه درمانی و تشخیصی مربوط به مسائل فرهنگی و بخشی هم مربوط به حوزه پزشکی است که در شرایط کنونی باید با استفاده از ظرفیت های علمی انجمن های علمی تخصصی و صاحبان فن یعنی  جامعه پزشکان و جراحان این مسئله مدیریت شده تا بتوان از حداقل امکانات ، بیشترین بهره برداری را داشت.
تدوین و تبیین گایدلاین های برخاسته از متن جامعه پزشکی ، یکی از پیش شرط های مدیریت بهینه مصارف کشور در شرایط اقتصادی خطیر است.بدیهی است که تغییر رفتار جامعه جراحان و راهکارهای موجود برای کاهش تاثیر تحریم ها، باید ضمن حفظ کیفیت و استانداردهای خدمات پزشکی باشد چراکه مهمترین خط قرمز ما تخطی از استانداردها و به خطرافتادن ایمنی بیماران است.
قابلیت استفاده مجدد از تجهیزات و وسایل پزشکی نیازمند دستورالعمل مورد تایید است. بدیهی است فرآوری مجدد وسایل پزشکی باید دقیقا در چارچوب قوانین نظارتی بوده و با درنظر گرفتن ابعاد علمی، استانداردها و تبعیت از الزامات تعیین شده انجام شود.
منبع:ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درمان آرتروز مفصل زانو از طریق سلول‌های بنیادی/نوید برای درمان بیماری فلج مغزی
واکسن‌هاي آنفلوانزا موجود در داروخانه‌ معتبر است
بگوییم ماده اولیه از آلمان می‌آید اما از چین و هند وارد کنیم!؟
توانمندسازی مردم در حفظ سلامت
تاثیر داروی پروستات بر کندی پیشرفت بیماری پارکینسون
شلوغ‌کاری رسانه‌های بیگانه درباره "ایدز در ایران" / کمبود دارو نداریم
خالی ماندن 40 درصد از تخت‌های بیمارستانهای خصوصی
بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا
تعمیم الگوی مدیریت جهادی در قرارگاه رصد و تامین دارو و تجهیزات پزشکی و ستاد تحول سلامت
حمله به تامین اجتماعی،استراتژی جدید وزارت بهداشت است؟
داروهای مخدر هولوگرام‌دار می‌شوند
چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟
تبریک سالگرد تأسیس اورژانس
حمایت‌های لازم از سوی دولت انجام شده / ارز مورد نیاز دارو تخصیص یافته
تاکید بر حل مشکل کمبود پرسنل اورژانس و لزوم تبدیل شدن هر خانه به یک پایگاه سلامت
پزشکانی که از پایانه فروش استفاده نکنند جریمه می‌شوند
هزینه ۴۰ میلیارد تومانی بیمه سلامت برای آزمایش‌های تیروئید
بومی‌سازی روش‌های تشخیص ۲ بیماری خطرناک در کشور
امکانات آزمایشگاه چاپ سه‌بعدی در اختیار پژوهشگران قرار گرفت
نکات بهداشتی که والدین با آغاز سال تحصیلی باید بدانند
با ارایه نمونه بزاق‌تان به شبکه اهداکنندگان سلول‌های بنیادی بپیوندید
تکلیف قانونی و توصیه عقلانی
دعوت از مستندسازان حوزه‌ کارآفرینی برای شرکت در بخش ویژه جشنواره سینماحقیقت
بروزرسانی فهرست تجهیزات پزشکی تولید داخل