۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴
کد مطلب : ۶۵۸

چرایی "کم‌فروشیِ دارو" در برخی داروخانه‌ها

رییس مرکز پیوند و مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت در واکنش به اخباری مبنی بر "کم‌فروشی" برخی اقلام دارویی در داروخانه‌ها، تاکید کرد: تاکنون مشکل خاصی در حوزه دارو رسانی به بیماران خاص به وزارت بهداشت گزارش نشده؛ هرچند که ممکن است در برخی موارد دارو به صورت کامل در اختیار بیمار قرار نگیرد.
چرایی "کم‌فروشیِ دارو" در برخی داروخانه‌ها
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، به نقل از ایسنا، دکتر مهدی شادنوش در پاسخ به سوالی درباره چرایی ارایه برخی اقلام دارویی، کمتر از میزان نسخه شده توسط پزشک، از سوی برخی داروخانه‌ها، به وضعیت دسترسی بیماران خاص به داروهایشان اشاره کرد و گفت: گزارشی از اینکه بیمار خاصی در دسترسی به دارویش دچار مشکل شده باشد، نداشته‌ایم. البته شرایط سخت است، اما اینطور نیست که دارو در دسترس نباشد.

وی افزود: در حال حاضر در تهران برای داروهای بیماران پیوندی حواله الکترونیک صادر می‌کنیم و بیمار یک‌بار به دانشگاه علوم پزشکی مربوطه‌اش مراجعه کرده و بعد از تایید، می‌تواند در سایر موارد دارویش را از نزدیک‌ترین داروخانه به محل زندگی یا کارش دریافت کند. در سایر استان‌ها فعلا بر اساس روش قبلی عمل می‌کنیم؛ به‌طوری که بیماران باید پرونده‌هایشان را در بیمه تایید کرده و سپس داروهایشان را از داروخانه بگیرند. البته به تدریج در سایر استان‌ها هم اقدام به صدور حواله الکترونیکی برای دارورسانی به بیماران خاص خواهیم کرد.

شادنوش با بیان اینکه در تهران داروهای بیماران ام‌اس هم به سامانه دارورسانی الکترونیک اضافه شده است، افزود: به تدریج سایر داروهای بیماران خاص را هم به این سامانه اضافه می‌کنیم. درباره داروهای بیماران مبتلا به سرطان نیز سامانه سیمای سرطان در حال تکمیل است و به تدریج به این سمت می‌رویم که در سامانه سیمای سرطان برای بیماران سرطانی نسخه الکترونیکی صادر کنیم.

وی تاکید کرد: تاکنون مشکل خاصی در حوزه دارو رسانی به بیماران خاص به ما گزارش نشده است. البته ممکن است در برخی موارد دارو به صورت کامل در اختیار بیمار قرار نگیرد. یعنی از تعداد دارویی که در نسخه تجویز شده، میزان کمتری دارو به بیمار داده شود، اما به صورت مستمر دارو در دسترس بیماران قرار دارد.

شادنوش درباره برخی اخبار منتشر شده مبنی ارائه کمتر برخی داروهای خاص و گران‌قیمت نسبت به میزانی که در نسخه تجویز شده است، از سوی داروخانه‌ها، گفت: قسمتی از این موضوع به بحث‌های مدیریت داروخانه برمی‌گردد؛ چراکه ممکن است داروخانه به موقع سفارش دارو نداده باشد و تمهیدات لازم برای تامین دارو انجام نشده باشد و ممکن است بخواهند مدیریت کنند، اما به طور کلی کمبود دارویی وجود ندارد. البته تا زمانیکه سامانه‌های رصد دارو و ارائه آن به بیماران کامل نشوند و مورد بهره‌برداری قرار نگیرند، ممکن است چنین تخلفاتی هم اتفاق افتد.

انتهای پیام

 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درمان‌های خانگیِ سرماخوردگی
آنفلوآنزا تا ۱۰ روز آینده فروکش می‌کند
توصیه های رییس سازمان اورژانس کشور در شرایط آلودگی هوا
خاتمه دادن به ایدز با همراهی جوامع میسر می شود
۹ توصیه اورژانسی در پی تشدید آلودگی هوا / پس از مراجعت به منزل حتما دوش بگیرید
ایران می توانست در درمان ایدز پیشرو باشد
برآورد بالغ بر 30 میلیارد دلار خسارت ناشی از آلودگی هوا در ایران
جنجال ناتمام "ایدز"
هشدار نسبت به واردات دستگاه‌های لیزر ارزان و بی‌کیفیت
راه‌های جلوگیری از انتشار ویروس آنفلوآنزا
علت برخی کمبودهای دارویی / بدهی داروخانه‌های دولتی به شرکت‌های پخش
بستری شدن ۴۰۰۰ نفر مبتلا به آنفلوانزا در کشور/ویروس امسال تغییر ژنتیک یافته‌تر است
دستور وزیر بهداشت برای شفاف‌سازی هزینه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی
ثبت ۵۶ فوتی آنفلوانزا در کشور
درخواست ۴۷۸هزار تن برای دریافت یارانه بیمه
احترام وزیر بهداشت به اعتراض نمادین نمایندگان برخی از تشکل های دانشجویی
«حکمت» و «فلسفه»، لازمه رشته طب سنتي ايران است
تاکید برساماندهی مرکز توانبخشی برای بیماران MPS
احتمال بروز ذات‌الریه با آنفلوآنزا / ضرورت واکسیناسیون گروه‌های پرخطر
خطر ناباروری با قرص‌های چاقی و لاغری
افزایش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های روانی
علائم هشداردهنده وجود لخته خون در بدن
اتصال بیمارستان‌ها به شبکه داخلی اینترنت / اعلام خسارات ناآرامی‌ها پس از برآورد دقیق
رفع مشکل تاییدیه اینترنتی نسخ تامین‌اجتماعی