۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
کد مطلب : ۷۶۱

آموزش بیش از دو میلیون سفیر سلامت در سال تحصیلی جدید

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت از انتخاب و آموزش بیش از دو میلیون سفیر سلامت دانش آموزی در سال تحصیلی ۹۹ - ۹۸ خبر داد.
آموزش بیش از دو میلیون سفیر سلامت در سال تحصیلی جدید
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، به نقل از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دکتر شهرام رفیعی‌فر گفت: از جمله اقدامات انجام شده در زمینه حفظ و ارتقای سلامت دانش آموزان، خانواده و جامعه راه‌اندازی تشکل سفیران سلامت دانش آموزی است. وظیفه آموزش سفیران سلامت بر عهده مراقب سلامت یا مدیر، معاون، معلم و ... مدرسه است.

رفیعی‌فر گفت: برنامه تربیت سفیران سلامت دانش آموزی از سال ۱۳۹۴ با همکاری دو وزارت آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمامی مقاطع تحصیلی، آغاز و هر ساله بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش اجرا می شود.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت افزود: در این برنامه علاوه بر تهیه راهنماهای خودمراقبتی متناسب با هر مقطع تحصیلی، از هر 10 دانش آموز یک نفر به عنوان سفیر سلامت دانش آموز به طور داوطلب انتخاب و تربیت می‌شود.

رفیعی‌فر گفت: این برنامه در کلیه مقاطع تحصیلی و بر پایه رویکرد آموزش همسانان است و این فرصت را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد تا آگاهی‌های لازم در موضوعات سلامت و محیط زیست را با استفاده از روش‌های تعاملی و مشارکتی کسب کرده و ضمن مراقبت از سلامت خود، آن را به سایر همسانان منتقل کنند.

وی وظایف سفیر سلامت دانش آموز را چنین تشریح کرد: حضور و مشارکت فعال در کلاس‌های آموزشی، حضور نمایندگان سفیران سلامت در جلسات شورای ارتقای سلامت مدرسه، همکاری با مجری برنامه در برگزاری هر چه با شکوه‌تر ایام و مناسبت‌های خاص بهداشتی در طول سال، همکاری و همفکری اعضای گروه در انجام فعالیت‌های بهداشتی، همکاری در اجرای برنامه مدارس مروج سلامت (در صورتی که برنامه مدارس مروج سلامت در مدرسه اجرا شود) از جمله وظایف سفیران سلامت دانش آموزی است.

به گفته وی، جلب همکاری سایر دانش آموزان مدرسه در انجام فعالیت‌های بهداشتی، نوآوری و خلاقیت در روند آموزش فعال مسایل بهداشتی، انتقال مطالب بهداشتی آموخته شده به سایر دانش آموزان، همکاری در نظارت روزانه بر نحوه عرضه مواد غذایی موجود در پایگاه تغذیه سالم مدرسه، همکاری با مجری برنامه در نظارت بر وضعیت بهداشت، ایمنی و تاریخ شارژ کپسول اطفای حریق، مشارکت در تیم‌های امداد و نجات و دادرس، نظارت بر نظافت محیط داخل مدرسه، همکاری با مجری برنامه در اجرای برنامه‌های زیست محیطی و حفظ و توسعه فضای سبز مدرسه، سایر وظایف سفیران دانش آموز است.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، محورهای آموزش سفیران سلامت دانش آموز را در برگیرنده مواردی نظیر سبک زندگی سالم،  سلامت روانی و عاطفی، تغذیه سالم،  سلامت فردی، پیشگیری از استعمال دخانیات و سایر مواد مخدر، پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، سلامت زیست محیطی، اصول ایمنی و پیشگیری از آسیب‌ها است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رفیعی‌فر گفت: سفیران سلامت دانش آموز به مدت ۱۶ ساعت در طول سال تحصیلی براساس سرفصل‌های ارایه شده توسط مجری برنامه و در ساعات غیر درسی مدرسه آموزش می‌بینند.

انتهای پیام

 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جذام همچنان در ایران قربانی می‌گیرد
کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا ۲۰۱۹ تا چند روز آینده وارد کشور می‌شود/ آزمایشگاه مرجع سلامت، آمادگی شناسایی ویروس جدید را دارد
وزارت بهداشت: هیچ مورد مشکوک به ویروس کرونا نداشته‌ایم
ویروس کرونای به استرالیا رسید
اپیدمی «آنفلوآنزا نوع B »در کشور وجود ندارد
۴ هزار و ۵۰۰ پرستار در کشور جذب می‌شوند/شناسایی ۳۵ منطقه برای ساخت پانسیون‌های پرستاری
استقرار «مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار» در فرودگاه امام
تأثیر حوادث اخیر کشور بر گردشگری سلامت
موردی از ویروس چینی در ایران مشاهده نشده است
مقصران مرگ‌ زودرس ناشی از آلودگی‌ هوا
ایران، کشوری پیشرو در استقرار شبکه شهرهای سالم
تمهیدات وزارت بهداشت برای کنترل آنفلوآنزای B
نخستین بیمار مبتلا به کرونا در کره جنوبی شناسایی شد
صدا وسیما برای دعوت کارشناسان از وزارت بهداشت استعلام نمی‌کند
راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری در بخش ارم و بوشکان
هزینه‌های خدمات درمانی بازنشستگان کاهش می‌یابد
بخش خصوصی از بودجه درمان ناباروری سهم بگیرد/مشکل زوجین نابارور
۳۰ بهمن؛ آخرین مهلت پزشکان برای ثبت‌نام کارتخوان + جزییات
آیا دستگاه‌های دیالیز ایرانی بی‌کیفیت‌ هستند؟
استانداردهای درمانی برای گردشگران سلامت افزایش یافته است
شیوع نوع B ویروس آنفلوانزا در ایران
ایران یکی از ۷ کشور آلوده به سالک/۱۹ استان درگیر بیماری هستند
چرا وزارت بهداشت در برابر کاهش هزینه‌های درمان بیماران مقاومت می‌کند؟/ نظام پرداخت حق دسترسی به درمان را از حاشیه‌نشینان گرفته است
سهم تجهیزات پزشکی ایرانی در بازار درمانی کشور چقدر است؟