۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
کد مطلب : ۷۶۱

آموزش بیش از دو میلیون سفیر سلامت در سال تحصیلی جدید

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت از انتخاب و آموزش بیش از دو میلیون سفیر سلامت دانش آموزی در سال تحصیلی ۹۹ - ۹۸ خبر داد.
آموزش بیش از دو میلیون سفیر سلامت در سال تحصیلی جدید
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، به نقل از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دکتر شهرام رفیعی‌فر گفت: از جمله اقدامات انجام شده در زمینه حفظ و ارتقای سلامت دانش آموزان، خانواده و جامعه راه‌اندازی تشکل سفیران سلامت دانش آموزی است. وظیفه آموزش سفیران سلامت بر عهده مراقب سلامت یا مدیر، معاون، معلم و ... مدرسه است.

رفیعی‌فر گفت: برنامه تربیت سفیران سلامت دانش آموزی از سال ۱۳۹۴ با همکاری دو وزارت آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمامی مقاطع تحصیلی، آغاز و هر ساله بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش اجرا می شود.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت افزود: در این برنامه علاوه بر تهیه راهنماهای خودمراقبتی متناسب با هر مقطع تحصیلی، از هر 10 دانش آموز یک نفر به عنوان سفیر سلامت دانش آموز به طور داوطلب انتخاب و تربیت می‌شود.

رفیعی‌فر گفت: این برنامه در کلیه مقاطع تحصیلی و بر پایه رویکرد آموزش همسانان است و این فرصت را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد تا آگاهی‌های لازم در موضوعات سلامت و محیط زیست را با استفاده از روش‌های تعاملی و مشارکتی کسب کرده و ضمن مراقبت از سلامت خود، آن را به سایر همسانان منتقل کنند.

وی وظایف سفیر سلامت دانش آموز را چنین تشریح کرد: حضور و مشارکت فعال در کلاس‌های آموزشی، حضور نمایندگان سفیران سلامت در جلسات شورای ارتقای سلامت مدرسه، همکاری با مجری برنامه در برگزاری هر چه با شکوه‌تر ایام و مناسبت‌های خاص بهداشتی در طول سال، همکاری و همفکری اعضای گروه در انجام فعالیت‌های بهداشتی، همکاری در اجرای برنامه مدارس مروج سلامت (در صورتی که برنامه مدارس مروج سلامت در مدرسه اجرا شود) از جمله وظایف سفیران سلامت دانش آموزی است.

به گفته وی، جلب همکاری سایر دانش آموزان مدرسه در انجام فعالیت‌های بهداشتی، نوآوری و خلاقیت در روند آموزش فعال مسایل بهداشتی، انتقال مطالب بهداشتی آموخته شده به سایر دانش آموزان، همکاری در نظارت روزانه بر نحوه عرضه مواد غذایی موجود در پایگاه تغذیه سالم مدرسه، همکاری با مجری برنامه در نظارت بر وضعیت بهداشت، ایمنی و تاریخ شارژ کپسول اطفای حریق، مشارکت در تیم‌های امداد و نجات و دادرس، نظارت بر نظافت محیط داخل مدرسه، همکاری با مجری برنامه در اجرای برنامه‌های زیست محیطی و حفظ و توسعه فضای سبز مدرسه، سایر وظایف سفیران دانش آموز است.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، محورهای آموزش سفیران سلامت دانش آموز را در برگیرنده مواردی نظیر سبک زندگی سالم،  سلامت روانی و عاطفی، تغذیه سالم،  سلامت فردی، پیشگیری از استعمال دخانیات و سایر مواد مخدر، پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، سلامت زیست محیطی، اصول ایمنی و پیشگیری از آسیب‌ها است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رفیعی‌فر گفت: سفیران سلامت دانش آموز به مدت ۱۶ ساعت در طول سال تحصیلی براساس سرفصل‌های ارایه شده توسط مجری برنامه و در ساعات غیر درسی مدرسه آموزش می‌بینند.

انتهای پیام

 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دیدار وزیر بهداشت کشورمان با مدیرکل سازمان جهانی بهداشت
۴۳۰۰۰ تحت بیمارستانی در حال ساخت/ برنامه‌ ساخت ۳ بیمارستان با سرمایه خارجی
مصرف مکمل‌ها فایده‌ چندانی ندارد
داروی داخلی تالاسمی‌ها تامین شد + جزییات
طبقه متوسط از سلامت روانی بهتری برخوردارند
تاثیر داروی کاهنده کلسترول بر سلامت استخوان‌ها
دستور ویژه وزیر بهداشت درباره رسیدگی‌ فوری به "چنارمحمودی‌ها"
جمع‌آوری نوعی داروی معده توسط شرکت دارویی انگلیس
لزوم اداره مستقل بیمارستان‌های دولتی / رغبت پایین بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های دولتی
آنچه باید درباره عفونت سینوسی بدانیم؟
چهار هزار میلیارد تومان بدهی دولت به صنعت داروی کشور
خونِ ایرانی، سالم‌ترین خون اهدایی دنیا
دارویی جدید برای مقابله با کشنده‌ترین بیماری‌ عفونیِ جهان
آمار اختلالات روان در ایرانیان/ ضرورت خدمات پیشگیرانه برای افراد سالم
حمایت از بومی‌سازی صنعت تجهیزات پزشکی، اولویت هیات امنای ارزی وزارت بهداشت
امسال برای اولین بار زائران بیمار تا منزل توسط اورژانس همراهی می‌شوند
تمام محورهای مواصلاتی کشور تحت پوشش خدمات سلامت و فوریت‌های پزشکی
دارورسانی نوین برای از بین‌بردن تومورهای سرطانی با نانوذرات کروی
احتمال افزایش قیمت دارو با اصلاح نرخ آن
جنجال "ایدز" در لردگان؛ از حاشیه تا واقعیت
حجم بالای خدمات تشخیصی ایدز در لردگان / ارایه خدمات با رعایت محرمانگی
گروه کوبل دو خانه بهداشت در استان زلزله زده کرمانشاه افتتاح کرد
"مسئول فنی" برای تجهیزات پزشکی؛ آری یا خیر؟
ترکی: مجلس با افزایش قیمت دارو مخالف است