۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
کد مطلب : ۸۷۸
معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد

تزریق واکسن فقط در خانه بهداشت / چالش‌های دسترسی به پوشش بیمه همگانی سلامت

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: با توجه به ساختار قوی نظام شبکه بهداشت در کشور، هیچ خدمت تکراری در حوزه بهداشت ارائه نمی‌شود. به عنوان نمونه تزریق واکسن فقط در خانه بهداشت انجام می‌شود در حالیکه، خدمات تکراری در حوزه درمان، به وفور مشاهده می‌شود.
تزریق واکسن فقط در خانه بهداشت / چالش‌های دسترسی به پوشش بیمه همگانی سلامت
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در همایش کشوری بهورزان و مربیان بهورزی که با حضور وزیر بهداشت در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار داشت: یکی از اهداف بهورزان در کشور از دهه‌های گذشته تا کنون، توانمندسازی زنان بوده در حالیکه در دنیا حدود یک دهه است که به این موضوع توجه می‌شود و بهورزان شاغل با توجه به تصویب مقطع کاردانی، می‌توانند ادامه تحصیل دهند.

وی افزود: سه ویژگی اصلی بهورزان شامل بومی بودن و آشنایی آنها با فرهنگ و مشکلات مردم مناطق خودشان، توسعه محوری در فعالیت‌ها و توجه به عوامل اجتماعی و اقتصادی موثر بر سلامت و مهارت آموزی بر مبنای وظایف سازمانی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: در دنیا و منطقه، تنها کلمه‌ای در حوزه سلامت که نیاز به ترجمه ندارد، بهورز است و در تمام دنیا به یک‌معنی است و دبیرکل سازمان جهانی بهداشت که اخیرا به ایران سفر کرده بود، اذعان کرد که از خدمات بهداشتی ایران، بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و شگفت‌زده شده است و مشاهداتش بسیار بیشتر از شنیده‌هایش بوده است.

رییسی یادآور شد: در دنیا حدود ۴۰ سال است که به خدمات مراقبت‌های بهداشتی اولیه توجه شده؛ در حالیکه در کشور ما، بیش از ۴۵ سال است که این خدمات ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در پوشش همگانی سلامت، همه افراد باید بدون مخاطرات مالی بتوانند به خدمات پیشگیری، ارتقای سلامت، درمان بیماری‌ها، توانبخشی و مراقبت‌های تسکینی دسترسی پیدا کنند. پوشش همگانی سلامت سه محور دارد که شامل افزایش طیف و کیفیت خدمات، افزایش پوشش جمعیت و گروه‌های هدف و همچنین کاهش پرداختی از جیب مردم است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: پوشش همگانی سلامت بسیار مهم است چون شاهد تغییر در الگوی بیماری‌ها به دلیل افزایش سالمندی و رشد بیماری‌های غیرواگیر و نیز رشد عوامل خطر جدید مانند تغییرات اقلیمی و آلودگی‌های زیست محیطی و صنعتی هستیم. متاسفانه تا ۳۰ سال آینده، بیش از ۳۰ درصد از جمعیت کشور، بیشتر از ۶۰ سال سن دارند و جمعیت ایران پیر می‌شود.

رییسی از منابع ناکافی و ناپایدار، پوشش بیمه‌ای ناکافی، حمایت ناکافی بیمه‌ها از بسته‌های اساسی سلامت و بالا بودن هزینه های تکنولوژی های تشخیصی و مداخله ای برای بیماری های غیرواگیر به عنوان چالش های دسترسی به پوشش همگانی سلامت یاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توسعه نظام بیمه سلامت، بکارگیری راهنماهای بالینی و بسته های خدمات مدیریت شده، ارائه خدمات به شکل سطح بندی شده در قالب نظام ارجاع، بکارگیری نظام‌های ثبت الکترونیک، استقرار نظام اعتباربخشی و صدور مجوز و اجرای طرح پزشکی خانواده می‌توان به پوشش همگانی سلامت دست یافت.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در این مراسم از سامانه گنجینه سلامت نیز با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی مجازی برای گردآوری و تجلیل شواهد گذشته نظام سلامت کشور توسط وزیر بهداشت رونمایی شد.

این سامانه به صورت بین بخشی و با مشارکت مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت، پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و مرکز تحقیقات راهبردی آموزش راه اندازی و در حال تکمیل است.

بنابر اعلام وبدا، گنجینه سلامت از تمام علاقمندان دعوت می کند شواهد قدیمی مرتبط نظام سلامت نظیر عکس، فیلم، کتاب و مکاتبات مهم دو وزارت و دانشگاه های علوم پزشکی را با مراجعه به وب سایت گنجینه به آدرس healthlib.ir با نام خودشان بارگذاری کنند.

انتهای پیام

 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جذام همچنان در ایران قربانی می‌گیرد
کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا ۲۰۱۹ تا چند روز آینده وارد کشور می‌شود/ آزمایشگاه مرجع سلامت، آمادگی شناسایی ویروس جدید را دارد
وزارت بهداشت: هیچ مورد مشکوک به ویروس کرونا نداشته‌ایم
ویروس کرونای به استرالیا رسید
اپیدمی «آنفلوآنزا نوع B »در کشور وجود ندارد
۴ هزار و ۵۰۰ پرستار در کشور جذب می‌شوند/شناسایی ۳۵ منطقه برای ساخت پانسیون‌های پرستاری
استقرار «مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار» در فرودگاه امام
تأثیر حوادث اخیر کشور بر گردشگری سلامت
موردی از ویروس چینی در ایران مشاهده نشده است
مقصران مرگ‌ زودرس ناشی از آلودگی‌ هوا
ایران، کشوری پیشرو در استقرار شبکه شهرهای سالم
تمهیدات وزارت بهداشت برای کنترل آنفلوآنزای B
نخستین بیمار مبتلا به کرونا در کره جنوبی شناسایی شد
صدا وسیما برای دعوت کارشناسان از وزارت بهداشت استعلام نمی‌کند
راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری در بخش ارم و بوشکان
هزینه‌های خدمات درمانی بازنشستگان کاهش می‌یابد
بخش خصوصی از بودجه درمان ناباروری سهم بگیرد/مشکل زوجین نابارور
۳۰ بهمن؛ آخرین مهلت پزشکان برای ثبت‌نام کارتخوان + جزییات
آیا دستگاه‌های دیالیز ایرانی بی‌کیفیت‌ هستند؟
استانداردهای درمانی برای گردشگران سلامت افزایش یافته است
شیوع نوع B ویروس آنفلوانزا در ایران
ایران یکی از ۷ کشور آلوده به سالک/۱۹ استان درگیر بیماری هستند
چرا وزارت بهداشت در برابر کاهش هزینه‌های درمان بیماران مقاومت می‌کند؟/ نظام پرداخت حق دسترسی به درمان را از حاشیه‌نشینان گرفته است
سهم تجهیزات پزشکی ایرانی در بازار درمانی کشور چقدر است؟