۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
کد مطلب : ۷۰۵
در چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس مطرح شد:

تاکید بر حل مشکل کمبود پرسنل اورژانس و لزوم تبدیل شدن هر خانه به یک پایگاه سلامت

در مراسم گرامیداشت چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی وزیر ارشاد بیان کرد: پس از انقلاب اسلامی دستاوردهای زیادی داشتیم اما یکی از ارزنده‌ترین مجموعه‌های ذی‌قیمتی که در دوران انقلاب بالنده شد، سازمان اورژانس کشور بوده است.
تاکید بر حل مشکل کمبود پرسنل اورژانس و لزوم تبدیل شدن هر خانه به یک پایگاه سلامت
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، دکتر پیر حسین کولیوند در مراسم چهل و چهارمین سالروز تاسیس سازمان اورژانس که 25 شهریورماه در سالن همایشهای رازی دانشگاه علوم پرشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ما ۷۰ پایگاه اورژانس داشتیم و هم اکنون حدود ٣٣٠٠ پایگاه داریم. با همت دولت و نمایندگان مجلس اورژانس تبدیل به سازمان شد و امدادرسانی اورژانس را تقویت کرد. در گذشته ٢۴٠٠ دستگاه آمبولانس داشتیم اما حالا ۵٠٠٠ دستگاه داریم که ۴٠٠ دستگاه آن به تازگی اضافه شده است.

رییس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: اورژانس هوایی نیز امروز به ۴۴ فروند ارتقا پیدا می‌کند و ما با کمک گرفتن از هوانیروز و سازمان‌های مختلف نظامی و مرتبط آن‌ها را افزایش خواهیم داد. تاکنون ٢٧هزار مصدوم با اورژانس هوایی منتقل شدند که ۶۵ درصد از آنان به‌صورت مستقیم به اتاق عمل رفتند. ما ماموریت‌های خود را به ٣میلیون و ٨٠٠ ماموریت در سال توسعه داده‌ایم. در گذشته روزانه پیش می‌آمد که به ١٠٠٠ تلفن پاسخ نمی‌دادیم.

کولیوند با اشاره به جایگاه اورژانس از نظر سازمان جهانی بهداشت گفت: در گذشته سازمان اورژانس کشور در جایگاه هشتم قرار داشت اما هم اکنون در جایگاه الف جهانی است. راه اندازی MCMC به ما کمک کرد تا بدانیم هر مصدوم را به کدام بیمارستان منتقل کنیم و همین امر تحولی در این حوزه بود. سامانه EOC نیز راه اندازی شد و همچنین دو سامانه مدیریت درمان سکته‌های قلبی و مغزی هم در مرحله انجام است که ۷۰هزار نفر را از خطر مرگ نجات داد.

او با اشاره به کمبود پرسنل اورژانس هم گفت: قرار است تا سال آینده  ٢٠٠٠ نفر را برای حل مشکل کمبود پرسنل اورژانس جذب کنیم و تربیت پرسنل آقا و خانم را در برنامه های خود قرار دادیم.
 
در بخشی دیگر از این مراسم، وزیر بهداشت از استخدام ۳۰۰۰ نیروی فوریت‌های پزشکی خبر داد و گفت: از نیمه دوم امسال طرحی را به نام «هر خانه یک پایگاه سلامت» را اجرا می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری خبردارو، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت کشور در چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس کشور گفت: پس از انقلاب اسلامی دستاوردهای زیادی داشتیم اما یکی از ارزنده‌ترین مجموعه‌های ذی قیمتی که در دوران انقلاب بالنده شد، سازمان اورژانس کشور بوده است. در سال ۱۳۵۴ کار اورژانس با چهار پایگاه آغاز شد امروز یکی از قوی‌ترین خدمات فوریت‌های پزشکی در منطقه با ناوگانی دارای تعداد زیادی آمبولانس، بالگرد، موتور هستیم. از همه مهمتر اینکه ما با ۱۷ هزار نیروی جان بر کف در اورژانس کار می‌کنیم.

نمکی به یکی از عملیات‌های اورژانس هوایی برای نجات یک مادر باردار از طریق بالگرد اشاره کرد و گفت: در این عملیات پنج نفر از عزیزان‌مان که در بالگرد بودند و به دکل برق برخورد کردند،از بین رفتند. برای من به عنوان وزیر بهداشت خیلی سخت بود که چه تصمیمی بگیرم. بعد از چند لحظه پرسیدم اولین پایگاه هوایی بعدی کجاست که گفتند نزدیک اصفهان قرار دارد. گفتم حرکت کنند و زن زائو را نجات دهند. آنان از پیکر شهدای گرانقدر اورژانس گذشتند و مادر و کودک را نجات دادند بنابراین از دست دادن این عزیزان به یک احساس غرور بدل شد چون ما توانستیم جان زن باردار و کودکش را با دست توانمند اورژانس نجات دهیم.

نمکی درباره وقوع حادثه سیل در برخی استانهای کشور ادامه داد: امسال با کمک نیروهای اورژانس پدیده‌ای به نام سیل را به گونه‌ای مدیریت کردیم که افتخار آفرین بود. ما هیچ موقع با دست توانمند شما را بلاتکلیف نمانده‌ایم. در سفرهایی که در تعطیلات نوروزی به مناطق سیل زده داشتم، دیدم که گرچه تمام نیروهای بهداشتی و درمانی لحظه‌ای درنگ نکردند اما درخشان‌ترین نقش را همکارانمان در فوریت‌های پزشکی ایفا کردند.

وی تاکید کرد: ما به فکر هوشمندسازی روز افزون اورژانس کشور هستیم. هرچه بتوانیم اورژانس را هوشمندسازی و از تله مدیسین و ابزار و امکاناتی استفاده کنیم که سرعت عمل بیشتری را به مردم القا کنیم، قطعا موفق‌تر خواهیم بود. خوشبختانه در حوزه مدیریت درمان سکته‌های قلبی و مغزی زمان از دست رفته ما در دقایق طلایی خدمت بسیار کوتاه‌تر شده است که یکی از اقداماتی است که آن را ادامه می‌دهیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تلاش می‌کنیم مشارکت بین‌بخشی برای خدمت‌رسانی در حوزه اورژانس را گسترش دهیم، گفت: امروز به تنهایی نمی‌توانیم مسائل اورژانس کشور را حل کنیم. مگر با مشارکت با پلیس راهور، وزارت کشور و دیگر نهادهای مرتبط با این موضوع . این همکاری را ما در طرح مدیریت تروما در کشور تجربه کردیم که امیدوارم در آینده به‌صورت پویاتر پیش رود. ما به جز با مردمی کردن خدمت و مردم نهاد کردن خدمات اولیه نمی‌توانیم کاری را از پیش بریم و بر همین اساس جامعه محور کردن، محله محور و از همه مهمتر خانواده محور کردن خدمات را دنبال می‌کنیم.

نمکی تاکید کرد: بر همین اساس از نیمه دوم امسال طرحی را به نام «هر خانه یک پایگاه سلامت» اجرا می‌کنیم که در این طرح داوطلبانی از درون خانواده‌ها انتخاب می‌شوند تا بتوانند به عنوان قوی‌ترین ابزار اورژانس در نهاد خانواده برای مدیریت اورژانس خانواده به ما کمک کنند و رابطه مستقیمی با اورژانس ۱۱۵ داشته باشند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امروز افراد بعد از حادثه بعد از توسل به خدا و پیامبر به یاد اورژانس۱۱۵ می‌افتند و این منزلت بسیار بالایی است، گفت: مردم باور کردند که بعد از خدا و معصومان نیروهای اورژانس پناه‌شان هستند.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم با ایجاد یک دانشکده فوریت‌های پزشکی کشور در جهت ارتقای دانش اورژانس کشور، تلاش کنیم، اظهارکرد: از نیمه دوم امسال ایجاد این دانشکده در اولویت قرار می‌گیرد تا علاوه بر تربیت تکنیسین فوریت‌های پزشکی، افراد چند منظوره‌ای را برای خدمت‌رسانی در زمان بحران تربیت کنیم همچنین در اولین گام می خواهیم تکنیسین فوریت‌های پزشکی خانم تربیت کنیم.

نمکی با اشاره به اینکه امیدوارم بتوانیم درباره مسائل معیشتی عوامل اورژانس قدمی برداریم، گفت: حدود ۳۰۰۰ نفر نیروی جدید اورژانس را به این ناوگان اضافه و برای تکمیل ناوگان آمبولانس، توسعه اورژانس هوایی و ... نیز تلاش می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری خبردارو، در این مراسم که با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیر بهداشت، رئیس سازمان اورژانس کشور برگزار شد، از هشت پایگاه اورژانس در استان‌های کرمان(جیرفت،و بم)، فارس(آباده و اقلید)، اردبیل، قزوین، گیلان، کردستان به‌صورت مجازی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری خبردارو، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری عصر دوشنبه 25 شهریورماه در مراسم گرامیداشت چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی که در مرکز همایش‌های رازی دانشگاه ایران  با حضور پرسنل اورژانس سراسر کشور برگزار شد، از طریق ویدئوکنفرانس طرح‌های اورژانس در استان‌های کرمان، قزوین، کردستان، اردبیل، گیلان و فارس را به طور همزمان افتتاح کرد.

ستاد حوادث و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهرستان بم استان کرمان و یک پایگاه اورژانس جاده‌ای در این شهرستان، یک پایگاه اورژانس در آبیک قزوین، یک پایگاه اورژانس جاده‌ای و یک جایگاه اختصاصی شست‌وشوی آمبولانس در کردستان، ۳ پایگاه اورژانس در استان اردبیل، اورژانس هوایی در استان گیلان، پایگاه اورژانس هوایی شمال استان فارس، از جمله طرح‌های بود که با دستور جهانگیری افتتاح شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

انتهای پیام
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دیدار وزیر بهداشت کشورمان با مدیرکل سازمان جهانی بهداشت
۴۳۰۰۰ تحت بیمارستانی در حال ساخت/ برنامه‌ ساخت ۳ بیمارستان با سرمایه خارجی
مصرف مکمل‌ها فایده‌ چندانی ندارد
داروی داخلی تالاسمی‌ها تامین شد + جزییات
طبقه متوسط از سلامت روانی بهتری برخوردارند
تاثیر داروی کاهنده کلسترول بر سلامت استخوان‌ها
دستور ویژه وزیر بهداشت درباره رسیدگی‌ فوری به "چنارمحمودی‌ها"
جمع‌آوری نوعی داروی معده توسط شرکت دارویی انگلیس
لزوم اداره مستقل بیمارستان‌های دولتی / رغبت پایین بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های دولتی
آنچه باید درباره عفونت سینوسی بدانیم؟
چهار هزار میلیارد تومان بدهی دولت به صنعت داروی کشور
خونِ ایرانی، سالم‌ترین خون اهدایی دنیا
دارویی جدید برای مقابله با کشنده‌ترین بیماری‌ عفونیِ جهان
آمار اختلالات روان در ایرانیان/ ضرورت خدمات پیشگیرانه برای افراد سالم
حمایت از بومی‌سازی صنعت تجهیزات پزشکی، اولویت هیات امنای ارزی وزارت بهداشت
امسال برای اولین بار زائران بیمار تا منزل توسط اورژانس همراهی می‌شوند
تمام محورهای مواصلاتی کشور تحت پوشش خدمات سلامت و فوریت‌های پزشکی
دارورسانی نوین برای از بین‌بردن تومورهای سرطانی با نانوذرات کروی
احتمال افزایش قیمت دارو با اصلاح نرخ آن
جنجال "ایدز" در لردگان؛ از حاشیه تا واقعیت
حجم بالای خدمات تشخیصی ایدز در لردگان / ارایه خدمات با رعایت محرمانگی
گروه کوبل دو خانه بهداشت در استان زلزله زده کرمانشاه افتتاح کرد
"مسئول فنی" برای تجهیزات پزشکی؛ آری یا خیر؟
ترکی: مجلس با افزایش قیمت دارو مخالف است