۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
کد مطلب : ۲۰۰۷

نگاه دانش بنیان و دانش محور شرکت روناک دارو برای تولید داروهای کمیاب و خاص

مدیرعامل شرکت روناک داروگفت: این شرکت از زمانی که فلسفه و استراتژی شرکت های دانش بنیان درکشور مطرح نبود به روش های دیگر شرکت هایی که توام با دانش بودند نگاه دانش بنیان و دانش محور داشت.
نگاه دانش بنیان و دانش محور شرکت روناک دارو برای تولید داروهای کمیاب و خاص
دکتر سعید ملکی، مدیر عامل شرکت روناک دارو درگفت وگو با پایگاه خبری خبردارو، در ابتدا به تشریح فعالیت های شرکت پرداخت و گفت: شرکت داروسازی روناک به عنوان يک مجموعه اقتصادی دانش‌محور با رویکرد تمرکز بر فرآورده‌هاي دارویی تزریقی در سال 1382 تأسیس شد و براساس تحلیل و آینده نگری شکل گرفت.
دکتر ملکی هدف از تاسیس و راه اندازی کارخانه را تولید داروهایی که تا آن زمان صرفا وارداتی بودند عنوان کرد و افزود: ما با این سیاست پیش رفتیم که خروجی و عملکرد کارخانه تولید داروهایی شد که جزو نخستین تولید کنندگان برند ژنریک درکشور شدیم.
وی ادامه داد: این کارخانه همچنین به تولید داروهای خاص برای بیماران مبتلا به بیماری های خاص نیز پرداخته است که در ایران تولیدی ندارند. به عنوان نمونه می توان به داروهایی در حوزه بیماران داخلی ، عفونی ، قلبی ، شیمی درمانی و تالاسمی اشاره کرد.
مدیر عامل شرکت روناک دارو اظهار کرد: عملیات احداث روناک با تکیه بر دانش فنی طراحی،  و در زمینی به مساحت 17 هزار مترمربع واقع در شهر صنعتی کاوه آغاز شد که اعتماد به خود باوری این فرصت را فراهم کرد تا پله های رشد و توسعه تولید را یکی پس از دیگری طی کنیم.
دکتر ملکی گفت: هم اکنون بیش از 365 شرکت دانش بنیان فعال در حوزه دارو و فرآورده های تشخیصی فعالیت دارند که بیشتر آنان محصولاتی تولید می­کنند که نمونه آن نه تنها در هیچ یک از شرکت های داخلی تولید نمی­شود؛ بلکه در سطح خاورمیانه هم رقیبی ندارد و نمونه­های مشابه آنان فقط در برخی کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکا تولید می­شود.
وی افزود: با توجه به نیروی جوان و متخصصی که در شرکت های دانش بنیان فعالیت می­کنند و فناوری های نوینی که در این شرکت ها وجود دارد؛ ظرفیت بسیاری برای تولید داروهای نسل جدید وجود دارد که دستیابی به آن در گرو حمایت دولت از این شرکت ها است.
وی بیان کرد: شرکت روناک، شرکتی یکپارچه با بیش از 20 محصول دارویی و افزون بر 400  فرصت شغلی مستقیم در بخش های مختلف است. این شرکت داروسازی به پشتوانه سرمایه های انسانی شایسته و تولید محصولاتی با کیفیت بالا، به عنوان یکی از مطرح ترین تولیدکنندگان دارو در ایران شناخته می شود.
مدیر عامل شرکت روناک دارو گفت: شرکت داروسازی روناک در زمینه تولید داروهایی قدم برداشته که برای نخستین باردرکشور تولید شده و تا آن زمان مشابه خارجی دارو در بازار دارویی کشور موجود بوده است.
دکتر ملکی یادآور شد: هدف از این شرکت در وهله تولید داروهایی است که نمونه داخلی آن وجود ندارد و بیماران به سختی به این داروها دسترسی دارند؛ در وهله دوم تولید داروهایی است که ارزبری آن بسیار زیاد است و با توجه به شرایط تحریمی کشور با صرف هزینه زیاد و به سختی تهیه می­شوند. این شرکت روی طرح هایی متمرکز شده است که حداقل یکی از دو ویژگی مذکور را داشته باشند.
وی افزود: قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان قدم بسیار خوبی در جهت رشد اینگونه شرکت ها بوده اما بخش هایی از آن به صورت کامل اجرایی نشده است که در صورت اجرایی شدن این بخش ها و اختصاص بودجه بیشتر قطعا شاهد رشد روزافزون شرکت های دانش بنیان خواهیم بود.


 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما