۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
کد مطلب : ۲۸۱۳

کیت تشخیص اومیکرون در کشور طراحی و ساخته شده است

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کیت تشخیص اومیکرون در کشور طراحی و ساخته شده و کمبودی هم در این زمینه وجود ندارد.
کیت تشخیص اومیکرون در کشور طراحی و ساخته شده است
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، سعید کریمی روز یکشنبه در حاشیه پنجاه و پنجمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، اظهار داشت: کیت تشخیص اومیکرون در کشور طراحی و ساخته شده و کمبودی هم در این زمینه وجود ندارد چون تعداد زیادی در بین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع شده و اگر پزشکی شک کند که یک مورد اومیکرون وجود دارد، حتما آزمایش انجام می شود.
وی افزود: از نظر علمی قابل قبول نیست که همه تست های تشخیصی در کشور بر اساس تشخیص اومیکرون باشد چون ابتدا تست PCR گرفته می شود و در موارد مشکوک، تست اومیکرون هم انجام می شود. مشکل اصلی کشور، کمبود کیت تشخیص اومیکرون نیست.
معاون درمان وزیر بهداشت گفت: برای تشخیص کرونا ابتدا باید تست تشخیصی انجام شود و در برخی مواردی که تست کرونا مثبت می شود، تست اومیکرون هم انجام می شود. اومیکرون چون علائم خفیفی دارد، ممکن است بیماران برای آزمایش مراجعه هم نکنند  زیرا علائمی شبیه سرماخوردگی دارد.
وی یادآور شد: اومیکرون قدرت سرایت پذیری بسیار بالایی دارد و در کشورهای مختلف، خیلی سریع منتشر شده و مراکز درمانی سراسر کشور نیز آمادگی های لازم را دارند. رسانه ها تمرکز بیشتری بر رعایت پروتکل ها در جامعه داشته باشند چون مهمترین نکات در پیشگیری از اومیکرون، همان موارد قبلی مانند رعایت فاصله گذاری، استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات و تزریق دُز سوم کرونا است.
کریمی تاکید کرد: افرادی که واجد شرایط تزریق دُز سوم واکسن کرونا هستند حتما سریعا نسبت به این کار اقدام کنند چون مطالعات زیادی شده که نشان می دهد تزریق دُز سوم می تواند به شدت در مقابل اومیکرون موثر باشد و از بستری شدن و مرگ و میر بیماران، پیشگیری کند.
وی خاطرنشان کرد: امروز بحث های علمی خیلی خوبی در مورد تزریق واکسن کرونا به گروه سنی ۵ تا ۱۲ سال در جلسه کمیته علمی کشوری انجام و مستندات ارائه شد اما تصمیم قطعی هنوز گرفته نشده و باید نظرات و مصوبات این کمیته را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کنیم تا پس از تایید و تصویب، ابلاغ شود.
معاون درمان وزیر بهداشت اظهار داشت: نسخه نویسی الکترونیک به شدت و به سرعت در حال پیشرفت است و مسلم است وقتی طرحی ملی با این وسعت اجرا می شود، اوایل آن ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد البته زیرساخت ها به تدریج در حال فراهم شدن است و وزارت بهداشت به تنهایی، متولی این کار نیست بلکه چندین مجموعه و دستگاه باید همکاری کنند تا مشکلات رفع شود. هدف ما رسیدن به نسخه نویسی و در نهایت پرونده الکترونیک سلامت است.  
به گزارش ایرنا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا در ایران را تایید کرد. 
محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه ۱۱ در ماه در توئیتی از شناسایی ۱۵۹ فرد مبتلا با اومیکرون در کشور خبر داد.
محققان آفریقای جنوبی گونه‌ای جدید از ویروس کرونا را شناسایی کردند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته می‌شود و دارای جهش‌های چندگانه است.
سازمان بهداشت جهانی، این گونه جدید را به عنوان یک گونه نگران کننده معرفی و بر اساس ترتیب الفبای یونانی، آن را «اومیکرون» نام‌گذاری کرده است.
کرونا تا کنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و اومیکرون جدیدترین نسخه جهش یافته این ویروس است.
 
مرجع : وبدا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما