۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
کد مطلب : ۲۸۱۷
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

حذف ارز ترجیحی باعث افزایش قیمت داروها خواهد شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از نگرانی‌های جدی مجلس راجع به مسائل حوزه بهداشت و درمان است و در لایحه دولت ارز ترجیحی برای سال آینده حذف شده که این موضوع باعث افزایش قیمت داروها خواهد شد.
حذف ارز ترجیحی باعث افزایش قیمت داروها خواهد شد
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، حسینعلی شهریاری روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: پولی که برای بیمه پیش بینی شده ۴۰ هزار میلیارد تومان است که ارز ترجیحی با این میزان اتفاق نخواهد افتاد.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: ۶ تا هشت درصد جمعیت کشور زیرپوشش هیچ بیمه ای نیستند و از حدود سه هزارو ۹۰۰ قلم دارو ۲ هزار قلم زیرپوشش بیمه ها نیستند و شرکت های دارویی داخلی نیز با ارز ترجیحی و کمبود منابع مالی مواجه خواهند شد.
وی گفت: برای بودجه سال آینده نگرانی هایی وجود دارد زیرا اگر اقتصاد دانان تاکنون بدرستی عمل می کردند قطعا اوضاع کشور بهتر از الان بود.
شهریاری بیان کرد: هر تصمیمی که در دولت گرفته شود باید اول مردم اغنا شوند زیرا هم اینک وضعیت مناسبی در کشور وجود ندارد و دهک های پایین واقعا دچار مشکل هستند و ۵۲ تا ۷۰ درصد هزینه های درمانی از جیب مردم پرداخت می شود که امیدواریم بزودی شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.
وی ادامه داد: اکثر دانشگاه های علوم پزشکی بدهی های زیادی دارند که باید در این زمینه اقدامات اساسی صورت گیرد.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان در زمینه ایجاد پایگاههای انتقال خون و نمایندگی پزشکی قانونی در شهرستانهای تابعه دچار مشکل هستیم، افزود: در این استان مشکل کمبود پایگاه انتقال خون و نیرو داریم که این موضوع در حال پیگیری است و مشکل خونگیری نیز به دلایل و محدودیت های مختلف در استان وجود دارد بر همین اساس بیشترین خون از تهران وارد سیستان و بلوچستان می شود.
وی ادامه داد: پزشکان به دلیل حقوق پایین حاضر به همکاری با انتقال خون نیستند که همین مساله بیماران تالاسمی را نیز با مشکل جدی مواجه کرده است.
شهریاری بیان کرد: بیماران تالاسمی مظلوم و دارای مشکلات خاصی هستند و برخی داروهای ایرانی نیز برای آنها جواب نمی دهد و دچار مشکلات متعدد مانند بیماری های قلبی، کلیوی و غیره می شوند که امیدواریم هرچه سریعتر مشکل این بیماران برطرف شود.
وی به بازگشایی مدارس نیز اشاره کرد و گفت: از زمان شیوع کرونا به مدت ۲ سال مدارس به صورت غیرحضوری برگزار شد که در این زمینه نیز دچار آسیب های جدی شدیم و در حال حاضر با توجه به نظرسنجی های صورت گرفته ۷۰ درصد خانواده ها موافق بازگشایی کامل مدارس هستند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما