۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۸
کد مطلب : ۲۹۷۰

تایید داروی جدید دیابت با خاصیت ضد چاقی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) داروی جدیدی برای درمان دیابت نوع ۲ را تایید کرده است که می تواند به عنوان یک درمان ضد چاقی نیز مفید باشد.
تایید داروی جدید دیابت با خاصیت ضد چاقی
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ این دارو با نام مونجارو (tirzepatide) با تزریق یکبار در هفته نسبت به سایر درمان‌های فعلی در کنترل سطح قند خون عملکرد موثری داشته و آزمایش اخیر نشان داد که این دارو ممکن است به عنوان یک درمان ضد چاقی نیز مفید باشد.

پاتریک آرچدیکن، از مرکز ارزیابی و تحقیقات داروی آمریکا گفت: مونجارو در دسته جدیدی از درمان‌های دارویی دیابت قرار می‌گیرد که برای تقلید از هورمونی به نام پپتید-۱ شبه گلوکاگون (GLP-۱) ساخته شده است که به طور طبیعی توسط روده‌ها ترشح می‌شود و برای تنظیم قند خون و اشتها معروف است.
اولین دارویی که مکانیسم GLP-۱ را هدف قرار می‌دهد، به نام Wegovy است که برای دیابت نوع ۲ در سال ۲۰۱۷ تایید شد.

داروی مونجارو، کمی متفاوت از Wegovy عمل می‌کند. این دارو برای تقلید عملکرد GLP-۱ و هورمون روده به نام پلی پپتید، مهار کننده معده (GIP) طراحی شده است. کارآزمایی‌های بالینی نشان داده‌اند که آگونیست GLP-۱ و GIP با عملکرد دوگانه می‌تواند به عنوان یک درمان دیابت نوع ۲ مؤثرتر از درمان‌هایی باشد که صرفاً GLP-۱ را هدف قرار می‌دهند.

تاییدیه FDA از Mounjaro به طور خاص محدود به بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ است. همچنین توصیه می‌شود از این دارو برای کنترل قند خون در کنار برنامه غذایی و ورزش استفاده شود.

جالب اینجاست که این درمان‌های GLP-۱ اخیراً به عنوان دارو‌های قوی ضد چاقی مورد بررسی قرار گرفته اند.
خواص ضد چاقی Mounjaro هنوز در چندین آزمایش بالینی در حال انجام است و این مجوز توسط FDA مونجارو را برای هیچ استفاده‌ای فراتر از دیابت نوع ۲ تایید نمی‌کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما