۰
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۶
کد مطلب : ۳۰۱۴

منشأ موج مسمومیت‌ها در خوابگاه‌های دانشجویی

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در مورد موج مسمومیت های دانشجویی که به گفته مقامات بیمارستانی ناشی از یک ویروس بوده، متأسفانه شفافیت لازم از سوی وزارت بهداشت وجود ندارد.
منشأ موج مسمومیت‌ها در خوابگاه‌های دانشجویی
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ دکتر حمید سوری افزود: معمولا آلودگی‌هایی که در جمعیت‌های انسانی بسته مانند دانشجویان، دانش‌آموزان و سربازان صورت می‌گیرد، می‌تواند منشأ عفونی ویروسی مانند یک کووید طولانی باشد که عوارض گوارشی ایجاد می‌کند. حدود یک چهارم تا یک سوم مبتلایان ممکن است دچار این نوع کووید شده باشند.

وی در توضیح بیشتری در مورد کووید طولانی اظهار کرد: این کووید ارتباطی به محیط باز یا بسته ندارند، بازگشت این افراد به شرایط عادی ممکن است از سه هفته بیشتر شود. از سوی دیگر در برخی افراد نیز ممکن است تا ماه‌ها و حتی دو سال عوارض خود را نشان دهد.

دکتر سوری ادامه داد: این گونه از مسمومیت‌ها یا طغیان هستند یا خوشه‌هایی از بیماری  که ممکن است در یک زمان و مکان رخ دهند. باید به صورت دقیق بررسی شود که ارتباط مشترک آنها و غذایی که خورده‌اند، چه بوده است و آیا از جای خاصی سفر کرده‌اند؟ یا دچار کووید طولانی مدت‌ شده‌اند؟ تمامی اینها باید بررسی شود. 

وی افزود: از سوی دیگر این مسمومیت‌ها ممکن است غذایی باشند. به هر حال تا عامل این مسمویت مشخص نشود نمی‌توان به صورت قطعی در این رابطه قضاوت کرد. این بررسی را باید مسئولان وزارت بهداشت انجام دهند.

دکتر سوری با بیان اینکه یکی از ضعف‌های نظام سلامت عدم ارائه اطلاعات شفاف است، گفت: ارتباط وزارت با مردم بسیار ضعیف و در حد صدور بیانیه است. ما این موضوع را در جریان واکسیناسیون کرونا و ارائه اطلاعات در مورد عوارض آن یا مستندهای موجود در واکسن‌ها شاهد بودیم. متأسفانه در مورد این مسمومیت‌ها نیز این گونه است و به صورت باز و شفاف با مسئله برخورد نمی‌شود.

وی یادآور شد:‌ وقتی وزارت بهداشت به صورت شفاف و دقیق اطلاع رسانی نکند شبهات، شایعات و اخبار نادرست ذهن جامعه را منحرف کرده و یا موجب تشویش و ترس مردم خواهد شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما