۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷
کد مطلب : ۳۲۰۰

برای انتقال ارز ترجیحی پوشش بیمه ای پلکانی می شود

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای اصلاح ارز دارو دولت می‌خواهد بسته به نیاز مردم داروها را بصورت پلکانی با درصد پوشش های مختلف بیمه کند.
برای انتقال ارز ترجیحی پوشش بیمه ای پلکانی می شود
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ دکتر محمدمهدی ناصحی درباره موضوعات اخیر مطرح شده پیرامون پلکانی بیمه شدن برخی داروها به دنبال ساماندهی ارز دارو، افزود: در بحث ساماندهی ارز دارو برنامه دولت این است که اکثر داروها را تحت پوشش بیمه ببرد، ولی این برای همه‌ داروها یکسان نخواهد بود. یک دارو ممکن است ۷۰ درصد و دارویی دیگر ۵۰ درصد و... تحت پوشش برود. 

وی ادامه داد: میزان برقراری پوشش بیمه‌ای بسته به نوع نیاز مردم تعیین خواهد شد و تصمیم آن توسط سازمان غذا ودارو و سایر مراجع قانونی گرفته خواهد شد. موضوع پلکانی شدن داروها منوط به موضوع ساماندهی ارز است که پس از آن تصمیم‌ نهایی اتخاذ می‌شود.

دکتر ناصحی  درباره نقش و درخواست بیمه‌ها برای ساماندهی ارز دارو، تصریح کرد: بیمه به عنوان مرجع تامین مالی مردم، هدف گذاری بهتری دارد تا پول دقیقا به نقطه هدف برسد. ممکن است سایر نهادها یا جایگاه‌ها مبلغ را برای هزینه‌های دیگر مانند زیرساخت استفاده کنند، اما هزینه بیمه صرفا برای بخش بیمه می‌رود. کارشناسان بخش سلامت، دولت و مجلس اعلام می‌کنند که باید پول به بیمه پرداخت شود تا بیمه اقدامات بعدی را انجام دهد.

وی افزود: محاسبه قیمت داروها توسط سازمان غذا و دارو صورت گرفته و در سامانه‌ها اعمال می‌شود. با اعمال این موضوع وقتی فردی به داروخانه می‌رود تا دارو دریافت کند فقط سهم و درصد خود را پرداخت می‌کند که البته قرار است این سهم زیاد نشود. بیمه هم قرار است سهم دولت و یارانه‌ دارو را پرداخت کند. 

مدیرعامل بیمه سلامت تاکید کرد: قدرت اعمال این موضوع باید برای همه‌ بیمه‌ها فراهم شود و مشکلات زیرساختی و قطعی سامانه‌ها باید به کمترین حد ممکن برسد. نکته بسیار مهم دیگر این است که منابع باید به شکل کامل به بیمه اختصاص یابد؛ زیرا اگر این پول به بیمه اختصاص نیابد، هزینه‌ها سنگین خواهد بود و امور جاری بیمه‌ها هم دچار مشکل می‌شود. تصور و پیش‌بینی اولیه‌ ما از هزینه‌ بیمه سلامت برای ساماندهی ارز دارو حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان ( ۳۲ هزار میلیارد برای دارو و ۱۱ هزار میلیارد برای تجهیزات) است.

وی درخصوص افزایش سهم بیمه در زمینه پوشش داروهای OTC نیز تصریح کرد: این داروها را مردم می‌توانند بدون نسخه دریافت کنند. عمده این داروها هم اکنون درحال دریافت ارز نیمایی هستند و نباید بعد از ساماندهی ارز دارو، برای این داروها اتفاق خاصی بیفتد؛ با این وجود پیشنهاداتی دادیم که هر زمان قرار باشد طرح ساماندهی ارز دارو اجرایی شود ما بتوانیم با سقف مشخص ماهانه با حداقل قیمت این داروها را برای مردم تامین کنیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما