۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳
کد مطلب : ۳۲۰۶

کشفی تازه برای درمان آسم

دانشگاه ادیث کوان (ECU) استرالیا در پژوهشی جدید به کشف مهمی دست یافته که می‌تواند برای ۲۶۲ میلیون نفر مبتلا به آسم در جهان درمان های موثرتری ارائه دهد.
کشفی تازه برای درمان آسم
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ این پژوهش نشان می‌دهد که مبتلایان به آسم شدید در مقایسه با افراد مبتلا به آسم خفیف تا متوسط و افراد سالم، دارای مشخصات بیوشیمیایی متمایزی در ادرار خود هستند.

پژوهشگران در این پروژه موسوم به "U-BIOPRED" نمونه‌های ادرار بیش از ۶۰۰ شرکت‌کننده در ۱۱ کشور را مورد بررسی قرار دادند تا شدت‌های گوناگون آسم را بهتر شناسایی و درک کنند.

این گروه نوع خاصی از متابولیت به نام "کارنیتین" (Carnitine) را کشف کردند که در مبتلایان به آسم شدید کاهش می‌یابد. کارنیتین نقش مهمی را در تولید انرژی سلول و واکنش‌های ایمنی بر عهده دارد، تحلیل‌های بیشتر نشان داد که متابولیسم کارنیتین در افراد مبتلا به آسم شدید، پایین‌تر است.

دکتر "استیسی رینکه" (Stacey Reinke) پژوهشگر دانشگاه ادیث کوان، گفت: برای شناسایی درمان های جدید ابتدا باید مکانیسم‌های زمینه‌ای بیماری آسم را بهتر بشناسیم، یکی از راه‌های انجام دادن این کار، بررسی مشخصات شیمیایی بدن یا "متابولوم" (Metabolome) است که تصویری فوری را از وضعیت فیزیولوژیکی کنونی شخص فراهم می‌کند.

رینکه ادامه داد: ما توانستیم از متابولوم ادراری افراد مبتلا به آسم برای شناسایی تفاوت‌های اساسی در متابولیسم انرژی استفاده کنیم که می‌تواند هدفی برای مداخلات جدید در کنترل آسم باشد.

وی افزود: بررسی مستقیم ریه‌ها می‌تواند کاری دشوار و تهاجمی باشد، اما خوشبختانه آنها حاوی رگ‌های خونی زیادی هستند. هرگونه تغییر بیوشیمیایی در ریه‌ها می‌تواند به جریان خون راه یابد و سپس از طریق ادرار دفع شود. این موارد نتایج اولیه هستند؛ اما ما به بررسی متابولیسم کارنیتین ادامه خواهیم داد تا ظرفیت آن را به عنوان یک هدف جدید برای درمان آسم ارزیابی کنیم.

این پژوهش در "European Respiratory Journal" به چاپ رسید.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما