۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴
کد مطلب : ۳۹۴۸

استیضاح وزیر درصورت مسدود نشدن حساب های فرعی دانشگاه های علوم پزشکی

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر بهداشت باید تضمین بدهد که ظرف یک ماه آینده تمامی دستگاه‌های تابعه وزارت بهداشت به ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی حساب‌های فرعی خود در خارج از بانک مرکزی را مسدود می کنند وگرنه راهی جز استیضاح ایشان برای مجلس باقی نخواهد ماند.
استیضاح وزیر درصورت مسدود نشدن حساب های فرعی دانشگاه های علوم پزشکی
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ علی خضریان با اشاره به وصول گزارشاتی درباره بی‌انضباطی مالی دانشگاه‌های علوم پزشکی به کمیسیون اصل نود مجلس افزود: در این رابطه گزارشاتی از دستگاه‌های مربوطه از جمله دیوان محاسبات اخذ شده که در آن به تخلفات متعدد دانشگاه‌های علوم پزشکی به علت معافیت آنها از اجرای قوانین عمومی مانند قانون محاسبات عمومی اشاره شده است.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه از دولت دریافت می‌کنند که بخش قابل توجهی از بودجه عمومی است، اما به علت بی‌انضباطی مالی گسترده در آنها و عدم شفافیت کافی در نحوه هزینه‌کردها، شاهد اتلاف منابع گسترده در این دستگاه‌ها هستیم. اجرای قانون حساب واحد خزانه و پرداخت مستقیم به ذی‌نفع نهایی می‌تواند نقشی ویژه در ایجاد انضباط مالی و شفافیت در هزینه‌کرد مصارف داشته باشد.

خضریان عنوان کرد: در بند «الف» تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی مکلفند تمامی حساب‌های درآمدی و هزینه‌ای خود در خارج از بانک مرکزی را مسدود کرده و به حساب خود نزد خزانه در بانک مرکزی منتقل کنند. کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌ها باید صرفا از طریق این حساب‌ها انجام شود.

وی با اشاره به آخرین وضعیت اجرای این قانون گفت: براساس گزارش دیوان محاسبات از مجموع ۴۶۰۰ حساب فعال دستگاه‌های متخلف در بانک‌های غیردولتی، بیش از ۲۹۰۰ حساب غیرمجاز متعلق به دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان بیمه سلامت به عنوان دستگاه‌های تابعه وزارت بهداشت بوده است لذا بیش از ۶۳ درصد از این حساب‌های غیرمجاز که باید تا فروردین ماه ۱۴۰۱ مسدود می‌شد، متعلق به دستگاه‌های تابعه وزارت بهداشت است.

نماینده تهران در پایان افزود: بنده به همراه جمعی از نمایندگان سوالی را از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ناظر به تخلف از اجرای قانون حساب واحد خزانه مطرح کرده و به هیئت رئیسه مجلس جهت بررسی در کمیسیون تخصصی ارسال کرده‌ایم. درصورتی که وزیر بهداشت این تضمین را ندهد که ظرف یک ماه آینده، تمامی دستگاه‌های تابعه این وزارتخانه به ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی حساب‌های فرعی خود در خارج از بانک مرکزی را مسدود کنند، علاوه بر پیگیری این سوال، با توجه به این مسأله و سایر مشکلات ایجاد شده برای مردم در این وزارتخانه، راهی جز استیضاح ایشان برای مجلس باقی نخواهد ماند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما