۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲
کد مطلب : ۳۹۹۰

داروی ضد بارداری مردانه در آستانه تولید

محققان دانشگاه «مینه‌سوتا» از ساخت یک داروی ضد بارداری مردانه خبر دادند که توانسته تعداد اسپرم را در موش‌ها تا ۴۵ درصد کاهش دهد.
داروی ضد بارداری مردانه در آستانه تولید
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ دکتر عبدالله النعمان (Abdullah Al Noman) محقق دانشگاه مینه‌سوتا گفت: بیشتر داروهای ضد باروری در مراحل پیش بالینی، هورمون جنسی تستسترون را هدف قرار می‌دهند که منجر به عوارض جانبی نامطلوب از جمله افسردگی، افزایش وزن و افزایش سطح کلسترول شود، ما می‌خواستیم یک روش ضد بارداری غیر هورمونی مردانه ایجاد کنیم تا از این عوارض جانبی جلوگیری کنیم.

دانشمندان دهه‌ها تلاش کرده‌اند که یک داروی ضدباروری خوراکی مردانه مؤثر بسازند اما هنوز هیچ قرص تأیید شده‌ای در بازار وجود ندارد، در سال ۲۰۲۲ آزمایشگاه پروفسور «گوندا گئورگ»(Gunda Georg) در دانشگاه مینه‌سوتا دارویی به نام YCT۵۲۹ تولید کرد که با مسدود کردن گیرنده ویتامین A از بارداری در موش‌ها جلوگیری می‌کند.

داروی YCT۵۲۹ اکنون در مراحل اولیه آزمایشات بالینی انسانی است. با این حال محققان تاکید کردند از آنجایی که پروتئین‌های مختلفی در تشکیل اسپرم دخیل هستند، بررسی گزینه‌های دارویی دیگر احتمال استفاده از حداقل یک داروی ضدبارداری را برای مردان افزایش می‌دهد.

محققان به دنبال توسعه دارویی بودند که پروتئینی به نام کیناز وابسته به سیکلین ۲(CDK۲) را مهار می‌کند. این خانواده از پروتئین‌ها در تولید سلول‌های اسپرم و توسعه تومور نقش دارند. موش‌های فاقد گیرنده CDK۲ عقیم هستند، که این امر نشان می‌دهد این گیرنده می‌تواند یک هدف موثر برای مهار به عنوان یک ضد بارداری باشد.

در این مطالعه محققان یک محل ناشناخته قبلی را در کیناز وابسته به سیکلین ۲ و یک مولکول رنگی که به آن متصل می‌شود شناسایی کردند. آنها با استفاده از رنگ، چندین هزار ترکیب را برای شناسایی هر ترکیبی که به طور انتخابی محل اتصال را هدف قرار می‌دهند، غربال کردند.

آنها یک مولکول را برای بهینه‌سازی بیشتر انتخاب کردند و آن مولکول EF-۴-۱۷۷  بود که قوی‌تر از رنگ است و به کیناز وابسته به سیکلین ۲ متصل می‌شود. محققان دریافتند که این ترکیب پس از ۲۸ روز، تعداد اسپرم حیوانات را تا ۴۵ درصد کاهش می‌دهد. این کار جزئیات کشف بالاترین میل ترکیبی مهارکننده‌های CDK آلوستریک گزارش شده را نشان می‌دهد و نویدبخش این سری برای تولید یک مهارکننده CDK۲ آلوستریک مؤثر و انتخابی است.

در دسامبر، دانشگاه مینه‌سوتا قراردادی ۶.۵ میلیون دلاری توسط برنامه توسعه پیشگیری از بارداری(CDP) موسسه ملی بهداشت کودکان و توسعه انسانی ایالات متحده آمریکا(NICHD) برای توسعه داروهای ضد بارداری قابل اعتماد، برگشت‌پذیر، مقرون به صرفه و ایمن دریافت کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما