۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
کد مطلب : ۷۰۲
مدیرعامل شرکت روناک دارو:

بگوییم ماده اولیه از آلمان می‌آید اما از چین و هند وارد کنیم!؟

سعید ملکی با انتقاد از صحبتهای مطرح شده درباره عوارض مصرف داروهای تالاسمی بیان کرد: ما میتوانیم به عنوان تشویش اذهان بیماران، این افراد را تحت تعقیب قرار دهیم زیرا سابقه کاری شرکت ما را تحت تأثیر قرار داده است. مگر میشود بگوییم ماده اولیه را از آلمان وارد می‌کنیم ولی در واقع از هند و پاکستان و چین وارد شود!؟
بگوییم ماده اولیه از آلمان می‌آید اما از چین و هند وارد کنیم!؟
سعید ملکی مدیر عامل شرکت روناک دارو که یکی از تولید کنندگان داروی ایرانی تالاسمی است در گفتگو با پایگاه خبری خبردارو در پاسخ به انتقادات مطرح شده در زمینه تولید این دارو و عوارض مصرف آن بر روی بیماران توضیح داد: این یک داروی ژنریک است است و مطالعات قبل از ورود به بازار بر روی آن انجام شده و در تست‌ها کاملاً مشخص شده که چه عارضه‌ای دارد و روند ورد به بازارش به چه شکل بوده است در نتیجه نیازی به هیچ مطالعه ای نداشته اما با این حال در 16 مرکز توسط متخصصان هماتولوژی و متخصصین بیماران تالاسمی مطالعه روی آن انجام شد. ما که نمی‌توانیم تحت تأثیر گفتار عده‌ای که غیرعلمی حرفهایی را میزنند دوباره بخواهیم تمام این مراحل را طی کنیم!

او ادامه داد: تمام مطالعات و نتایج مشخص می کند که این فراورده با فرآورده برند تفاوتی ندارد و این نکته ثابت شده و اثربخشی آن نیز مشخص است به همین دلیل است که در کشور مدام تقاضای این دارو می شود و از طرف دیگر حدود ۱۰ سال است صادرات آن به کشورهای دیگر از جمله ویتنام صورت می گیرد و مصرف شده است.

مدیر عامل شرکت روناک دارو افزود: الان شرایط به گونه ای شده است که به خاطر مشکلات تامین ماده اولیه امکان تولید آن با مسائل و دشواری مواجه شده است. ما با وزارت بهداشت هم دچار مشکل شده و مدام ما را تحت فشار می گذارند که چرا تولیدات ندارید اما نکته اینجاست که ما نمی توانیم ماده اولیه را تامین کنیم. در این میان عده‌ای که مشخص نیست مقصودشان از این نوع حرف‌ها و صحبت‌ها چیست و به شکل غیر علمی حرف هایی را درباره این دارو می زنند که هیچ جای پاسخگویی درباره این نوع رفتار آنها وجود ندارد و نمی خواهیم وارد فضای غیرمنطقی و غیراصولی شویم آنهم در شرایطی که تحت تحریم هستیم و باید تلاشمان را برای تامین داروهای مورد نیاز مردم بکنیم.

ملکی در پاسخ به این سوال که چرا برخی از مصرف کنندگان این دارو دچار عارضه‌ای مانند دیابت شده است، توضیح داد: روند بررسیهای مورد نیاز برای پیش از ورود به بازار این دارو انجام شده و مطالعات بسیاری بر روی آن صورت گرفت. ضمن اینکه این دارو را یک نفر یا دو نفر مصرف نمی کنند بلکه حدود ۲۰ هزار نفر در ایران مصرف کننده این دارو هستند و بخشی نیز به دنیا صادر می شود و تا حالا چنین بازخوردی درباره عوارض این نوع دارو نداشتیم. هر دارویی عوارضی دارد اما مولکول این دارو چه در دارو ژنریک و چه برند آن عوارض محدودی دارد و به صورت 24 ساعت این دارو مرتب در حال ورود به بدن است و مدام بیمار با آن درارتباط است.

وی با انتقاد از صحبتهای مطرح شده درباره عوارض این دارو به خبردارو گفت: ما اکنون میتوانیم به عنوان تشویش اذهان بیماران، این افراد را تحت تعقیب قرار دهیم زیرا سابقه کاری شرکت ما را تحت تأثیر قرار داده است. این موضوع قابل پیگرد قانونی است زیرا دارو و مواد اولیه‌ای که ما وارد می کنیم ircهای خاص خودشان را دارند و تحت کنترل وزارت بهداشت هستند. مگر میشود ما بگوییم ماده اولیه را از آلمان وارد می‌کنیم ولی در واقع از هند و پاکستان و چین وارد شود!؟ این یک دروغ است و با هدف هم این حرفها گفته میشود. بنابر این صرفاً مواد اولیه داروهای ما از آلمان وارد می‌شود و فقط در یک دوره محدودی از ایتالیا وارد شد. بنابر این برای تامین ماده اولیه هیچ موقع به سمت چین و هند نرفتیم.

سعید ملکی در پایان صحبت‌های خود بیان کرد: ما در این سال هیچ افزایش قیمتی نداشتیم اما در مقابل افزایش هزینه بسیاری داشته ایم این درحالی است که ما از ۱۵ ماه قبل هنوز طلبشان را از دولت و شرکت‌های پخش نگرفتند دچار مشکلات بسیاری شده اند. شرکت من در حال ورشکستگی است و در بحران هزینه ها گیر کردیم و دنبال تعدیل ۱۵۰ نفر هستم و نمیتوانیم شرکت را مانند قبل اداره کنیم.

انتهای پیام
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دیدار وزیر بهداشت کشورمان با مدیرکل سازمان جهانی بهداشت
۴۳۰۰۰ تحت بیمارستانی در حال ساخت/ برنامه‌ ساخت ۳ بیمارستان با سرمایه خارجی
مصرف مکمل‌ها فایده‌ چندانی ندارد
داروی داخلی تالاسمی‌ها تامین شد + جزییات
طبقه متوسط از سلامت روانی بهتری برخوردارند
تاثیر داروی کاهنده کلسترول بر سلامت استخوان‌ها
دستور ویژه وزیر بهداشت درباره رسیدگی‌ فوری به "چنارمحمودی‌ها"
جمع‌آوری نوعی داروی معده توسط شرکت دارویی انگلیس
لزوم اداره مستقل بیمارستان‌های دولتی / رغبت پایین بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های دولتی
آنچه باید درباره عفونت سینوسی بدانیم؟
چهار هزار میلیارد تومان بدهی دولت به صنعت داروی کشور
خونِ ایرانی، سالم‌ترین خون اهدایی دنیا
دارویی جدید برای مقابله با کشنده‌ترین بیماری‌ عفونیِ جهان
آمار اختلالات روان در ایرانیان/ ضرورت خدمات پیشگیرانه برای افراد سالم
حمایت از بومی‌سازی صنعت تجهیزات پزشکی، اولویت هیات امنای ارزی وزارت بهداشت
امسال برای اولین بار زائران بیمار تا منزل توسط اورژانس همراهی می‌شوند
تمام محورهای مواصلاتی کشور تحت پوشش خدمات سلامت و فوریت‌های پزشکی
دارورسانی نوین برای از بین‌بردن تومورهای سرطانی با نانوذرات کروی
احتمال افزایش قیمت دارو با اصلاح نرخ آن
جنجال "ایدز" در لردگان؛ از حاشیه تا واقعیت
حجم بالای خدمات تشخیصی ایدز در لردگان / ارایه خدمات با رعایت محرمانگی
گروه کوبل دو خانه بهداشت در استان زلزله زده کرمانشاه افتتاح کرد
"مسئول فنی" برای تجهیزات پزشکی؛ آری یا خیر؟
ترکی: مجلس با افزایش قیمت دارو مخالف است