۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
کد مطلب : ۷۰۲
مدیرعامل شرکت روناک دارو:

بگوییم ماده اولیه از آلمان می‌آید اما از چین و هند وارد کنیم!؟

سعید ملکی با انتقاد از صحبتهای مطرح شده درباره عوارض مصرف داروهای تالاسمی بیان کرد: ما میتوانیم به عنوان تشویش اذهان بیماران، این افراد را تحت تعقیب قرار دهیم زیرا سابقه کاری شرکت ما را تحت تأثیر قرار داده است. مگر میشود بگوییم ماده اولیه را از آلمان وارد می‌کنیم ولی در واقع از هند و پاکستان و چین وارد شود!؟
بگوییم ماده اولیه از آلمان می‌آید اما از چین و هند وارد کنیم!؟
سعید ملکی مدیر عامل شرکت روناک دارو که یکی از تولید کنندگان داروی ایرانی تالاسمی است در گفتگو با پایگاه خبری خبردارو در پاسخ به انتقادات مطرح شده در زمینه تولید این دارو و عوارض مصرف آن بر روی بیماران توضیح داد: این یک داروی ژنریک است است و مطالعات قبل از ورود به بازار بر روی آن انجام شده و در تست‌ها کاملاً مشخص شده که چه عارضه‌ای دارد و روند ورد به بازارش به چه شکل بوده است در نتیجه نیازی به هیچ مطالعه ای نداشته اما با این حال در 16 مرکز توسط متخصصان هماتولوژی و متخصصین بیماران تالاسمی مطالعه روی آن انجام شد. ما که نمی‌توانیم تحت تأثیر گفتار عده‌ای که غیرعلمی حرفهایی را میزنند دوباره بخواهیم تمام این مراحل را طی کنیم!

او ادامه داد: تمام مطالعات و نتایج مشخص می کند که این فراورده با فرآورده برند تفاوتی ندارد و این نکته ثابت شده و اثربخشی آن نیز مشخص است به همین دلیل است که در کشور مدام تقاضای این دارو می شود و از طرف دیگر حدود ۱۰ سال است صادرات آن به کشورهای دیگر از جمله ویتنام صورت می گیرد و مصرف شده است.

مدیر عامل شرکت روناک دارو افزود: الان شرایط به گونه ای شده است که به خاطر مشکلات تامین ماده اولیه امکان تولید آن با مسائل و دشواری مواجه شده است. ما با وزارت بهداشت هم دچار مشکل شده و مدام ما را تحت فشار می گذارند که چرا تولیدات ندارید اما نکته اینجاست که ما نمی توانیم ماده اولیه را تامین کنیم. در این میان عده‌ای که مشخص نیست مقصودشان از این نوع حرف‌ها و صحبت‌ها چیست و به شکل غیر علمی حرف هایی را درباره این دارو می زنند که هیچ جای پاسخگویی درباره این نوع رفتار آنها وجود ندارد و نمی خواهیم وارد فضای غیرمنطقی و غیراصولی شویم آنهم در شرایطی که تحت تحریم هستیم و باید تلاشمان را برای تامین داروهای مورد نیاز مردم بکنیم.

ملکی در پاسخ به این سوال که چرا برخی از مصرف کنندگان این دارو دچار عارضه‌ای مانند دیابت شده است، توضیح داد: روند بررسیهای مورد نیاز برای پیش از ورود به بازار این دارو انجام شده و مطالعات بسیاری بر روی آن صورت گرفت. ضمن اینکه این دارو را یک نفر یا دو نفر مصرف نمی کنند بلکه حدود ۲۰ هزار نفر در ایران مصرف کننده این دارو هستند و بخشی نیز به دنیا صادر می شود و تا حالا چنین بازخوردی درباره عوارض این نوع دارو نداشتیم. هر دارویی عوارضی دارد اما مولکول این دارو چه در دارو ژنریک و چه برند آن عوارض محدودی دارد و به صورت 24 ساعت این دارو مرتب در حال ورود به بدن است و مدام بیمار با آن درارتباط است.

وی با انتقاد از صحبتهای مطرح شده درباره عوارض این دارو به خبردارو گفت: ما اکنون میتوانیم به عنوان تشویش اذهان بیماران، این افراد را تحت تعقیب قرار دهیم زیرا سابقه کاری شرکت ما را تحت تأثیر قرار داده است. این موضوع قابل پیگرد قانونی است زیرا دارو و مواد اولیه‌ای که ما وارد می کنیم ircهای خاص خودشان را دارند و تحت کنترل وزارت بهداشت هستند. مگر میشود ما بگوییم ماده اولیه را از آلمان وارد می‌کنیم ولی در واقع از هند و پاکستان و چین وارد شود!؟ این یک دروغ است و با هدف هم این حرفها گفته میشود. بنابر این صرفاً مواد اولیه داروهای ما از آلمان وارد می‌شود و فقط در یک دوره محدودی از ایتالیا وارد شد. بنابر این برای تامین ماده اولیه هیچ موقع به سمت چین و هند نرفتیم.

سعید ملکی در پایان صحبت‌های خود بیان کرد: ما در این سال هیچ افزایش قیمتی نداشتیم اما در مقابل افزایش هزینه بسیاری داشته ایم این درحالی است که ما از ۱۵ ماه قبل هنوز طلبشان را از دولت و شرکت‌های پخش نگرفتند دچار مشکلات بسیاری شده اند. شرکت من در حال ورشکستگی است و در بحران هزینه ها گیر کردیم و دنبال تعدیل ۱۵۰ نفر هستم و نمیتوانیم شرکت را مانند قبل اداره کنیم.

انتهای پیام
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جذام همچنان در ایران قربانی می‌گیرد
کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا ۲۰۱۹ تا چند روز آینده وارد کشور می‌شود/ آزمایشگاه مرجع سلامت، آمادگی شناسایی ویروس جدید را دارد
وزارت بهداشت: هیچ مورد مشکوک به ویروس کرونا نداشته‌ایم
ویروس کرونای به استرالیا رسید
اپیدمی «آنفلوآنزا نوع B »در کشور وجود ندارد
۴ هزار و ۵۰۰ پرستار در کشور جذب می‌شوند/شناسایی ۳۵ منطقه برای ساخت پانسیون‌های پرستاری
استقرار «مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار» در فرودگاه امام
تأثیر حوادث اخیر کشور بر گردشگری سلامت
موردی از ویروس چینی در ایران مشاهده نشده است
مقصران مرگ‌ زودرس ناشی از آلودگی‌ هوا
ایران، کشوری پیشرو در استقرار شبکه شهرهای سالم
تمهیدات وزارت بهداشت برای کنترل آنفلوآنزای B
نخستین بیمار مبتلا به کرونا در کره جنوبی شناسایی شد
صدا وسیما برای دعوت کارشناسان از وزارت بهداشت استعلام نمی‌کند
راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری در بخش ارم و بوشکان
هزینه‌های خدمات درمانی بازنشستگان کاهش می‌یابد
بخش خصوصی از بودجه درمان ناباروری سهم بگیرد/مشکل زوجین نابارور
۳۰ بهمن؛ آخرین مهلت پزشکان برای ثبت‌نام کارتخوان + جزییات
آیا دستگاه‌های دیالیز ایرانی بی‌کیفیت‌ هستند؟
استانداردهای درمانی برای گردشگران سلامت افزایش یافته است
شیوع نوع B ویروس آنفلوانزا در ایران
ایران یکی از ۷ کشور آلوده به سالک/۱۹ استان درگیر بیماری هستند
چرا وزارت بهداشت در برابر کاهش هزینه‌های درمان بیماران مقاومت می‌کند؟/ نظام پرداخت حق دسترسی به درمان را از حاشیه‌نشینان گرفته است
سهم تجهیزات پزشکی ایرانی در بازار درمانی کشور چقدر است؟