۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
کد مطلب : ۱۰۲۹

ایران مقصدی ایده‌آل برای گردشگری سلامت در حوزه درمان ناباروری

مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا با اشاره به وجود واسطه‌های نابلد در زمینه گردشگری سلامت، گفت: همین امر باعث رقابتی ناسالم می‌شود که می‌تواند منجربه عدم اعتماد گردشگران شود.
ایران مقصدی ایده‌آل برای گردشگری سلامت در حوزه درمان ناباروری
به گزارش پایگاه خبری خبردارو به نقل از ایسنا، دکتر علی صادقی‌تبار، با اشاره به اهمیت گردشگری در توسعه اقتصادی و ارز آوری، رونق گردشگری سلامت را یکی از راه‌های مؤثر در افزایش درآمد ارزی کشور دانست و گفت: با توجه به توانمندی‌های ایران در حوزه خدمات درمانی، بویژه درمان ناباروری در منطقه و جهان از یک‌سو و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کشور از سوی دیگر، سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری مناسب در این بخش می‌تواند بسیار اثربخش و سودآور باشد.
وی ایران را مقصدی مطلوب و مناسب برای گردشگری درمانی، بویژه درمان ناباروری دانست و توضیح داد: مهم‌ترین دلیل جاذبه گردشگری درمانی ایران، توان، دانش و تبحر پزشکان این مرز و بوم است. در دهه‌های اخیر، ایران در زمینه دانش پزشکی و پرورش متخصصان زبده پیشرو بوده است و انتشار مقالات متعدد از متخصصان و پژوهشگران ایرانی در معتبرترین نشریات پزشکی جهان و حضور و سخنرانی ایشان در کنگره‌های طراز اول بین‌المللی گواهی بر این مدعاست. این دستاوردهای علمی و پژوهشی باعث شده است که خدمات پزشکی ایران اعتباری جهانی بیابد و از این رو، گردشگران سلامت مایل باشند که برای دریافت خدمات درمانی باکیفیت به ایران آیند.

مقایسه هزینه درمان ناباروری در ایران و جهان

صادقی تبار با اشاره به پایین بودن هزینه‌های درمان ناباروری در ایران، آن را یکی از دلایل اقبال گردشگران سلامت به ایران دانست و افزود: با توجه به نقش نظارتی وزارت بهداشت و وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی، قیمت خدمات درمانی در ایران بسیار پایین‌تر از کشورهای منطقه و جهان است. توجه کنید که هزینه یک سیکل درمان ناباروری در ایران، در حد ۷۰۰ - ۵۰۰ دلار است، اما در کشورهایی مثل عراق یا قبرس، بین ۵ تا ۶ هزار دلار، در اروپا حدود ۸ تا ۹ هزار یورو و در آمریکا بین ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار است. بنابراین، قیمت بسیار پایین خدمات درمان ناباروری، در کنار تخصص و تبحر پزشکان ما، باعث شده است که مراجعان بسیاری از کشورهای منطقه، بویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته باشیم.
وی شرایط ارزی فعلی کشور را فرصتی مناسب برای رونق گردشگری در ایران دانست و گفت: بالا رفتن نرخ ارز در ایران، اگرچه باعث ایجاد مشکلاتی در اقتصاد کشور شده است، اما در عرصه گردشگری سلامت می‌توان به آن به چشم یک فرصت نگاه کرد و با فعال کردن واحد بیماران بین‌الملل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی معتبر کشور و تقویت زیرساخت‌های لازم، ایران را به یک مقصد ایده‌آل برای گردشگری سلامت در منطقه تبدیل کرد. برای نمونه، پیشرفت‌ها و دستاوردهای متخصصان ایرانی در حوزه درمان ناباروری، درمان سقط مکرر و تکنیک‌های ژنتیکی در منطقه بی‌رقیب است و اگر در این زمینه به‌درستی اطلاع‌رسانی شود و دولت نیز اقدامات لازم را در حمایت از مراکز درمان ناباروری انجام دهد، ایران بی‌تردید به قطب گردشگری سلامت منطقه در حوزه درمان ناباروری تبدیل خواهد شد.
مدیر مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با تأکید بر دیگر جاذبه‌های گردشگری ایران، یادآور شد: در کنار مؤلفه‌هایی که به آنها اشاره شد، نباید جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و طبیعی ایران را از نظر دور بداریم. مراکز درمانی می‌توانند با همکاری شرکت‌های گردشگری برای مراجعان خود تورهای مختلف طراحی و پیشنهاد کنند تا گردشگر در طول مدت اقامت خود بتواند از جاذبه‌های گردشگری مختلف ایران نیز دیدن کند. برای نمونه، مراکز درمانی می‌توانند به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که یک گردشگر شیعه عراقی ضمن دریافت خدمات درمان ناباروری در ایران، از اماکن زیارتی مانند حرم مطهر امام رضا نیز دیدن کند و یا یک گردشگر قطری بتواند در مدت اقامت خود از جاذبه‌های تاریخی شهرهای مختلف ایران بازدید کند.

لزوم همکاری وزارت امور خارجه برای جذب گردشگر سلامت

وی در توضیح زیرساخت‌های لازم برای رونق گردشگری سلامت، افزود: گام نخست برای توسعه گردشگری، تسهیل اخذ روادید، بویژه با مقاصد درمانی است. در واقع وزارت امور خارجه در تعامل با وزارت بهداشت باید روند صدور روادید برای گردشگران سلامت را تسهیل و تسریع کند. همچنین، ضروری است که سیستم حمل‌ونقل بین‌المللی تقویت شود و تسهیلاتی ویژه مانند بلیط‌های ارزان‌تر، برای گردشگران در نظر گرفته شود. کشور ترکیه که رقیب ما در این حوزه است، تجربه‌های موفقی در این زمینه دارد که می‌توان از آنها الگوبرداری کرد. افزون بر اینها، ایجاد شرایط اقامت مناسب و ارائه خدمات در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌تواند باعث رشد گردشگری سلامت در ایران شود.
وی مهم‌ترین مانع رشد گردشگری سلامت را نبودِ یک نظام یک‌پارچه و منظم برای معرفی امکانات درمانی کشور در دیگر کشورها، بویژه کشورهای منطقه دانست و گفت: متأسفانه اکنون واسطه‌هایی که هیچ تخصص و دانشی در این زمینه ندارند و تنها به سود خود می‌اندیشند، در گردشگری سلامت فعال هستند. همین امر باعث شده است که رقابتی ناسالم ایجاد شود و گردشگران اطلاعات متفاوتی درباره کیفیت خدمات مراکز و هزینه‌های درمانی دریافت کنند. باید توجه کرد که این وضعیت باعث سلب اعتماد گردشگران از مراکز درمانی کشور می‌شود و در درازمدت به نفع کشور و هیچ مرکز درمانی‌ نیست. راه‌حل این مشکل، همکاری وزارت امور خارجه و سفارت‌خانه‌ها و دفاتر کنسولگری ایران با وزارت بهداشت و سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، در زمینه معرفی مراکز درمانی معتبر به اتباع دیگر کشورهاست.
صادقی تبار ادامه داد: اگر بتوان با همکاری وزارت امور خارجه در کشورهای دیگر واحدی ویژه برای معرفی خدمات و امکانات درمانی ایران راه‌اندازی کرد که مراجعان بتوانند اطلاعات کافی در این باره کسب کنند و حتی همان‌جا برای مراجعه به مرکز مورد نظرشان ثبت‌نام و اخذ نوبت کنند، تا حد زیادی مشکلات موجود کاهش خواهد یافت و یک نظام هماهنگ اطلاع‌رسانی و جذب گردشگر سلامت شکل خواهد گرفت. همچنین، دفاتر دیپلماتیک و فرهنگی ایران در کشورهای خارجی می‌توانند با همکاری رسانه‌های آن کشورها درباره دستاوردها و امکانات پزشکی ایران اطلاع‌رسانی کنند.  

گردش چرخ‌های صنعت گردشگری در گرو ارائه خدمات با کیفیت

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، مهم‌ترین تبلیغ در عرصه خدمات درمانی را رضایت بیمار دانست و خاطرنشان کرد: هیچ مرکزی نباید فقط به منافع کوتاه‌مدت خود فکر کند، بلکه همه باید به این نکته توجه کنیم که توسعه روزافزون گردشگری سلامت در کشور، در درازمدت باعث تقویت اقتصاد سلامت خواهد شد و در یک نظام سلامت توسعه‌یافته و برخوردار از منابع کافی، همه مراکز درمانی به رشد و سودآوری بیشتر دست خواهند یافت. بنابراین، باید تلاش کنیم که بیماران خارجی خدماتی باکیفیت و مناسب دریافت کنند و اگر این بیماران از خدمات و امکانات رفاهی و درمانی ما راضی باشند، حتماً این رضایت را به آشنایان خود نیز منتقل می‌کنند و همین امر باعث به گردش درآمدن چرخ‌های صنعت گردشگری در ایران می‌شود.
بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ابن سینا، وی در ادامه به جایگاه ممتاز ایران در عرصه درمان ناباروری در جهان اشاره کرد و گفت: در حوزه درمان ناباروری و علوم تولیدمثل، دانشمندان و متخصصان ایرانی در مرزهای دانش حرکت می‌کنند، دانش، ابزار، تکنیک‌ها، تجهیزات و داروهای درمان ناباروری در ایران هم‌طراز بهترین مراکز جهان است و نرخ موفقیت درمان نیز همانند و در برخی موارد بیشتر از کشورهای توسعه‌یافته است. این برتری، در کنار ارزان بودن خدمات، باعث شده واحد بیماران بین‌الملل مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا که مجوز فعالیت خود را از وزارت بهداشت دریافت کرده است، هر ساله مراجعان متعددی از کشورهای مختف، به‌ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس داشته باشد. در این واحد ما تلاش کرده‌ایم با اقداماتی همچون به حداقل رساندن مدت اقامت بیماران، استفاده از مترجم آشنا به حوزه درمان ناباروری، مانند پزشکان و یا ماماهای مسلط به زبان‌های عربی و انگلیسی و تخصیص یک مشاور برای پاسخگویی آنلاین به پرسش‌های هر بیمار، رضایت مراجعان خارجی را تأمین کنیم.
مدیر مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در خاتمه با تأکید بر اهمیت نقش گردشگری سلامت در توسعه اقتصادی کشور و سطح بالای دانش و امکانات پزشکی در ایران، یادآور شد: همان‌طور که گفته شد، رونق گردشگری سلامت در ایران به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیق و همکاری نهادهای مختلف از جمله وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه و سازمان گردشگری نیاز دارد. در کنار این مؤلفه‌ها، مراکز درمانی کشور نیز باید به‌صورت هماهنگ عمل کنند و با همگرایی و همکاری، نرخ موفقیت درمان را افزایش دهند تا رضایت بیماران به عاملی برای تبلیغ و رونق یافتن گردشگری درمانی در کشور تبدیل شود.

انتهای پیام
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آمار جهانی کرونا / بیش از ۱۸.۵ میلیون مبتلا و عبور از عدد ۷۰۰ هزار قربانی
بحران در بیمارستان‌های لبنان در پی انفجار بیروت
روحانی در پیامی با ابراز تسلیت و تاثر از حادثه انفجار مهیب در بندر شهر بیروت: ایران آماده ارسال کمک های پزشکی و دارویی به بیروت است
آسیب بزرگترین سیلوی غلات بیروت در انفجار مهیب
ارسال دارو، بسته غذایی و ملزومات پزشکی به لبنان/ بیمارستان صحرایی برپا می شود
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر داد جزئیات اعطای تسهیلات به ۴۰۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی
ارتباط مستقیم تعداد مبتلایان کرونا با سفرها+ نمودار
ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا هفته آینده
آمار جهانی شیوع کرونا / شمار قربانیان در آستانه ۷۰۰ هزار نفر
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران: با ایمنی جمعی کرونا مخالفیم / امواج بعدی بیماری خواهد آمد
حذف دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی طی ۵ ماه آینده
سخنگوی وزارت بهداشت: محرم امسال، نذر ماسک را در اولویت قرار دهید
واکسیناسیون گسترده روسیه علیه کرونا از ماه مهر آغاز می‌شود
سازمان جهانی بهداشت: همه گیری کروناویروس طولانی مدت خواهد بود
نظارتی بر توزیع ماسک نیست / تکلیف داروخانه ها را روشن کنید
نظر وزارت بهداشت درباره برگزاری کنکور
جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا روحانی: کلام رهبر انقلاب فصل الخطاب بود/اجتماعات همچنان در سراسر کشور ممنوع است
توصیه عضو کمیته علمی ستاد کرونا برای ایام محرم؛ هر خانه یک حسینیه باشد/ نذورات خشک و خام به مستمندان توزیع کنید
آغاز دومین روز آزمون دکتری وزارت بهداشت با رقابت بیش از ۸۰۰۰ داوطلب
مروری بر نتایج یک پژوهش؛ چرا پزشکان عذرخواهی نمی‌کنند؟!
معاون وزیر بهداشت تشریح کرد ۲۶ استان در وضعیت قرمز کرونا / با راه اندازی دسته های عزاداری و حضور تماشاچی مخالفیم
آمار جهانی شیوع کرونا / نزدیک به ۱۷ میلیون مبتلا و بیش از ۶۶۰ هزار قربانی
ورزش خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد؟
اگر واکسیناسیون هپاتیت B در کشور شروع نشده بود...