۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
کد مطلب : ۱۲۳۵

آیا دستگاه‌های دیالیز ایرانی بی‌کیفیت‌ هستند؟

مدیرکل طرح و برنامه‌ هیات‌ امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت با بیان اینکه هیات‌امنا بزرگ‌ترین خریدار عمده تجهیزات پزشکی داخلی است، گفت: ما در حوزه کیفیت هیچگونه اغماضی نداریم و اعلام کرده‌ایم که هیچ نقص کیفی را نمی‌پذیریم.
آیا دستگاه‌های دیالیز ایرانی بی‌کیفیت‌ هستند؟
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، دکتر هومن نریمانی گفت‌ درباره اقدامات هیات‌ امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت در حوزه تامین دستگاه دیالیز گفت: در حوزه تامین دستگاه‌های سرمایه‌ای بر اساس نیازسنجی که از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت به صورت تخصصی انجام می‌گیرد، اقدام می‌کنیم. بر همین اساس دستگاه دیالیز هم از سوی هیات امنا تامین می‌شود. باید توجه کرد که سال‌ها تامین دستگاه دیالیز از محل واردات بود اما خوشبختانه اخیرا در این حوزه تولیدکنندگان داخلی هم اقدام کرده‌اند که طی زمان با بالا بردن کیفیت، امکان رقابت با کالای خارجی را پیدا کرده‌اند.

دستگاه دیالیز را وارد نمی‌کنیم بلکه تولید می‌کنیم
وی افزود: در زمینه تولید داخلی دستگاه‌های دیالیز یک شرکت چندین سال فعالیت می‌کرد اما بازار خوبی نداشت، اما در سال گذشته و با ارتقای کیفیت دستگاه‌های این شرکت، ‌هیات‌امنا به‌صورت تجمعی ۵۴۰ دستگاه دیالیز از آن خریداری کرد که شرکت تولید کننده هم ظرف یک سال به تعهداتش عمل کرد و ما بلافاصله قرارداد دوم را هم با این شرکت منعقد کردیم و ۵۴۰ دستگاه دیالیز دیگر هم برای سال ۱۳۹۹ از این شرکت خریداری کردیم. درعین حال تعهد کرده‌ایم که هر شرکت تولید داخلی دیگری که در این عرصه وارد شود و مجوزها و استانداردهای لازم را داشته باشد، از آن هم خرید را انجام می‌دهیم.

نریمانی با بیان اینکه دیگر دستگاه دیالیز به کشور وارد نمی‌شود، گفت: در زمینه دستگاه‌های دیالیز کمبودهایی در کشور وجود دارد. در زمانی که تولید داخلی هنوز به جایگاه تامین کلیه نیازهایمان در این حوزه نرسیده بود، ‌یک سری خریدهای خارجی انجام شد که این خریدها برای ۱۵ تا ۱۶ ماه قبل بود اما دستگاه‌هایی که در آن زمان خریداری شده اکنون به کشور رسیده است. از زمانی که تولیدکننده داخلی مجوزهای لازم را اخذ کرده است و به مرحله تولید انبوه رسید، از آن‌ها دستگاه‌های دیالیز مورد نیازمان را خریداری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه قیمت دستگاه‌های دیالیز تولید داخلی حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان است، گفت: بنابراین خرید داخلی صرفه‌جویی ارزی خوبی برای ما دارد.

دستگاه دیالیز ایرانی باکیفیت است؟
نریمانی درباره انتقاداتی که به کیفیت دستگاه‌های دیالیز داخلی وارد شده بود، گفت: ما با شرکت تولیدکننده صحبت کردیم و از شرکت تعهد گرفته‌ایم که باید کیفیت مناسبی را ارائه کند. در عین حال از مراکز هم درخواست کردیم که هرگونه مشکلی که با دستگاه دارند، اعلام کنند تا ما عینا آن را به شرکت اعلام کنیم. شرکت هم تعهد داده که اگر مشکلی در دستگاه وجود داشته باشد بلافاصله رفع نقص کند و اگر این نقص تکرار شد، بررسی ساختاری انجام دهد. طبق بررسی‌های ما شواهدی مبنی بر وجود مشکل ساختاری در این دستگاه اعلام و اثبات نشده است البته شاید به‌صورت موردی و بر اساس شرایط محیطی، دستگاهی دچار مشکل شود اما اینطور نیست که یک مشکل کلی را در دستگاه‌های دیالیز تولید داخلی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه شرکت داخلی تولیدکننده دستگاه‌های دیالیز برای دریافت استانداردهای بین‌المللی هم اقدام کرده‌اند، ‌گفت: یکی از شروط ما برای ادامه همکاری دریافت استانداردهای بین‌المللی است و دوستان پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند. هرچند که تحریم این شرکت‌ها را در اخذ استانداردهای بین‌المللی دچار وقفه کرد اما پیگیر هستند که با اخذ این استانداردها شرایط صادرات دستگاه‌ها را هم فراهم کنند.

در کیفیت اغماض نمی‌کنیم
نریمانی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان در کیفیت اغماضی نمی‌کنیم، گفت: مقام معظم رهبری در زمینه حمایت از تولید داخلی صحبتی کرده‌اند بنابراین ما در حوزه کیفیت هیچگونه اغماضی نداریم و اعلام کرده‌ایم که هیچ‌ نقص کیفی را نمی‌پذیریم. در حوزه دستگاه دیالیز هم تا زمانی‌که تاییدیه‌های کیفی از مبادی ذی‌ربط به هیات‌امنا واصل نشد، در زمینه خرید دستگاه دیالیز اقدام نکردیم. طی زمان هم اگر نقصی گزارش شود، به هیچ عنوان چشم‌پوشی نمی‌کنیم و از شرکت‌ها می‌خواهیم که آن را بررسی کنند  و به ما پاسخگو باشند. در عین حال یکی دو شرکت دیگر هم در این زمینه اقدام کرده‌اند که البته هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.

وی همچنین اظهار کرد: ما در سال ۹۲ سبد خریدمان از محل تولید داخل ۹ درصد کل خریدهایمان بود. در حالی‌که در سال ۹۸ از نظر تعدادی ۷۲ درصد اقلامی را که خریداری کرده‌ایم از محل تولید داخلی و با کیفیت مناسب بوده‌اند. هیات‌امنا در حال حاضر بزرگ‌ترین خریدار عمده تجهیزات پزشکی داخلی است. حال باید توجه کرد که اگر بودجه‌های ما در زمان لازم و به میزان لازم تخصیص یابد بسیار کمک کننده است و کار بیماران به‌موقع انجام می‌شود.
انتهای پیام
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جذام همچنان در ایران قربانی می‌گیرد
کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا ۲۰۱۹ تا چند روز آینده وارد کشور می‌شود/ آزمایشگاه مرجع سلامت، آمادگی شناسایی ویروس جدید را دارد
وزارت بهداشت: هیچ مورد مشکوک به ویروس کرونا نداشته‌ایم
ویروس کرونای به استرالیا رسید
اپیدمی «آنفلوآنزا نوع B »در کشور وجود ندارد
۴ هزار و ۵۰۰ پرستار در کشور جذب می‌شوند/شناسایی ۳۵ منطقه برای ساخت پانسیون‌های پرستاری
استقرار «مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار» در فرودگاه امام
تأثیر حوادث اخیر کشور بر گردشگری سلامت
موردی از ویروس چینی در ایران مشاهده نشده است
مقصران مرگ‌ زودرس ناشی از آلودگی‌ هوا
ایران، کشوری پیشرو در استقرار شبکه شهرهای سالم
تمهیدات وزارت بهداشت برای کنترل آنفلوآنزای B
نخستین بیمار مبتلا به کرونا در کره جنوبی شناسایی شد
صدا وسیما برای دعوت کارشناسان از وزارت بهداشت استعلام نمی‌کند
راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری در بخش ارم و بوشکان
هزینه‌های خدمات درمانی بازنشستگان کاهش می‌یابد
بخش خصوصی از بودجه درمان ناباروری سهم بگیرد/مشکل زوجین نابارور
۳۰ بهمن؛ آخرین مهلت پزشکان برای ثبت‌نام کارتخوان + جزییات
آیا دستگاه‌های دیالیز ایرانی بی‌کیفیت‌ هستند؟
استانداردهای درمانی برای گردشگران سلامت افزایش یافته است
شیوع نوع B ویروس آنفلوانزا در ایران
ایران یکی از ۷ کشور آلوده به سالک/۱۹ استان درگیر بیماری هستند
چرا وزارت بهداشت در برابر کاهش هزینه‌های درمان بیماران مقاومت می‌کند؟/ نظام پرداخت حق دسترسی به درمان را از حاشیه‌نشینان گرفته است
سهم تجهیزات پزشکی ایرانی در بازار درمانی کشور چقدر است؟