۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
کد مطلب : ۱۲۸۵

کاهش ۷۵ درصدی احتمال انتقال کرونا با استفاده از ماسک‌

پزشکان هنگ کنگی بار دیگر با ارائه نتایج آزمایشات جدید تاکید کردند که استفاده از ماسک می‌تواند احتمال انتقال کرونا را از افراد ناقل به دیگران به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
کاهش ۷۵ درصدی احتمال انتقال کرونا با استفاده از ماسک‌
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، طبق بررسی‌های انجام شده توسط یک تیم تخصصی در هنگ کنگ، میزان انتقال ویروس از طریق ذرات موجود در هوا یا قطرات تنفسی هنگام استفاده از ماسک‌ها تا حدود ۷۵ درصد کاهش می‌یابد.
دکتر "یوئن کووکو-یانگ"، میکروبیولوژیست برجسته از دانشگاه هنگ کنگ در این رابطه اعلام کرده که یافته‌ها حاکی از آن است که اثربخشی استفاده از ماسک در برابر همه‌گیری کروناویروس بسیار زیاد است.
دکتر یوئن که در سال ۲۰۰۳ میلادی در کشف ویروس سارس نقش داشته گفت: این تحقیق اولین مورد از نوع خود بوده است و از آن رو صورت گرفته که اگرچه سازمان جهانی بهداشت مدت‌هاست بر استفاده از ماسک تاکید کرده‌ اما برخی از مقامات بهداشتی جهان از این سازمان در مورد میزان اثربخشی آن سوال کرده‌اند.
در این مطالعه دو قفس همستر در سه سناریوی مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.
در هنگام استفاده از ماسک‌ به ویژه هنگامی که ماسک توسط افراد آلوده پوشیده می‌شود، انتقال ویروس می‌تواند ۵۰ درصد کاهش یابدیکی از گروه‌های همسترها به کووید-۱۹ مبتلا بوده و گروه دیگر سالم بوده‌اند و یک فن بین دو قفس جریان هوا را منتقل می‌کرده است. برخی از همسترهای مبتلا به کرونا هیچ علائمی نداشته‌اند.
در سناریوی اول بدون استفاده از هیچ ماسکی دو سوم از همسترهای سالم به کرونا مبتلا شدند اما زمانی که برای همسترهای مبتلا از ماسک استفاده کردند، میزان ابتلای همسترهای سالم به ۱۵ درصد کاهش یافت. همچنین در حالتی که فقط برای همسترهای سالم از ماسک استفاده کردند، میزان ابتلای آن‌ها تا ۳۵ کمتر شد.
براساس این تحقیقات، گروهی از همسترها که بدون ماسک به این ویروس آلوده شده‌اند، نسبت به گروهی که با استفاده از ماسک آلوده شده‌اند، ویروس بیشتری در بدن خود دارند.
دکتر یوئن در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: آزمایش همستر ما خیلی واضح نشان می‌دهد که اگر همسترهای آلوده یا انسان‌ها چه با علائم و چه بدون علائم از ماسک استفاده کنند، در واقع از افراد دیگر در برابر کرونا محافظت می‌کنند.
این قویترین نتیجه‌ای است که تاکنون به دست آمده است. در هنگام استفاده از ماسک‌ به ویژه هنگامی که ماسک توسط افراد آلوده پوشیده می‌شود، انتقال ویروس می‌تواند ۵۰ درصد کاهش یابد.
بنا بر گزارش اسکای نیوز، به گفته محققان، از آنجایی که تا این مرحله واکسن ایمن و مؤثری برای مقابله با کروناویروس ساخته نشده باید اقداماتی از جمله استفاده از ماسک و رعایت بهداشت و فاصله‌گذاری اجتماعی را مورد توجه قرار داد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کاهش ۳۲ درصدی آمار مرگ و میر کرونا در تهران
سرپرست سازمان امدادونجات هلال‌احمر منصوب شد
زالی: سناریوی کرونای خوزستان در هر شهری قابل تکرار است
توضیحات یک پزشک در مورد ‌برگشت علایم حیاتی فرد متوفی در سردخانه
شیب تند کاهش نرخ باروری در ایران / سازمان آمار نرخ واقعی باروری را اعلام کند
107 پزشک و پرستار ایرانی قربانی کرونا تاکنون
واردات دارو از کانال مالی سوئیس موضوعی تبلیغاتی است/اقتصاد ایران را نمی‌توان حبس کرد
گران قیمت‌ترین داروها را با قیمت پایین تولید کردیم
انتقاد نمکی از تامین اجتماعی در توسعه تخت های بیمارستانی
نمکی: سیاست کلی وزارت بهداشت، حمایت از بخش خصوصی است
خودداری وزارت بهداشت از پذیرش معتادان دارای زخم باز/ بهزیستی تست «ایدز» نمی‌گیرد
آیا «سرطان» در ایران در حال گسترش است؟
جذام همچنان در ایران قربانی می‌گیرد
کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا ۲۰۱۹ تا چند روز آینده وارد کشور می‌شود/ آزمایشگاه مرجع سلامت، آمادگی شناسایی ویروس جدید را دارد
وزارت بهداشت: هیچ مورد مشکوک به ویروس کرونا نداشته‌ایم
ویروس کرونای به استرالیا رسید
اپیدمی «آنفلوآنزا نوع B »در کشور وجود ندارد
۴ هزار و ۵۰۰ پرستار در کشور جذب می‌شوند/شناسایی ۳۵ منطقه برای ساخت پانسیون‌های پرستاری
استقرار «مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار» در فرودگاه امام
تأثیر حوادث اخیر کشور بر گردشگری سلامت
موردی از ویروس چینی در ایران مشاهده نشده است
مقصران مرگ‌ زودرس ناشی از آلودگی‌ هوا
ایران، کشوری پیشرو در استقرار شبکه شهرهای سالم
تمهیدات وزارت بهداشت برای کنترل آنفلوآنزای B