۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
کد مطلب : ۱۳۹۷

در نوزدهمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مطرح شدهمراهی بخش خصوصی و مجلس برای اصلاح قانون 65 ساله

نمایندگان بخش خصوصی در نشست نوزدهم کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران میزبان دو تن از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس بودند و مشکلات مختلف حوزه دارو و درمان از تخصیص ارز 4200 تومانی و تبعات آن تا رقابت دولت با بخش خصوصی در این حوزه را عنوان و اعلام کردند که آمادگی کامل دارند تا نظرات و پیشنهادات خود را در قالب مشاوره به نمایندگان مردم در کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای اصلاح قانون مقررات امور پزشکی، دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی ارائه دهند.
در نوزدهمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مطرح شدهمراهی بخش خصوصی و مجلس برای اصلاح قانون 65 ساله
 اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران و جمعی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی حوزه دارو و درمان بخش ‌خصوصی در نوزدهمین جلسه این کمیسیون پیرامون همکاری‌ها و انتظارات بخش‌خصوصی از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به گفت‌و‌گو نشستند.
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، در این جلسه که «عبدالحسین روح‌الامینی» و «سید مرتضی خاتمی» دو عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم حضور داشتند، صاحبان بنگاه‌های بخش‌ خصوصی جدی‌ترین چالش‌هایی که تولید و بازرگانی در حوزه درمان و سلامت با آن مواجه است را مطرح کردند در حالی که شاکله معضلاتی که از سوی آنان بیان شد، حول نرخ ارز و کم‌کاری دولت در تخصیص منابع ارزی برای نیازهای دارویی و مواد اولیه واحدهای تولیدی و همچنین تصمیمات اشتباه و بدون مشورت وزارت بهداشت، در جریان بود.
اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در عین حال، به برخی مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته از سوی این کمیسیون طی دست‌کم دو دوره اخیر هیات نمایندگان اتاق تهران اشاره و آمادگی خود برای هم‌فکری با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در راستای بهبود وضعیت حوزه درمان و سلامت اعلام کردند.
 در همین رابطه، حمیدرضا راسخ، دبیر کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، در خصوص اقدامات صورت گرفته از سوی این کمیسیون توضیحات بیشتری ارائه داد. وی به بازبینی و اصلاح قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب سال 1334 در این کمیسیون و به روزرسانی و تنظیم پیش‌نویس این قانون اشاره کرد و یادآور شد که پیش‌نویس این قانون آماده ارائه به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است.
راسخ با اشاره به فشارهای ناشی از تحریم و شیوه ویروس کرونا بر فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی بنگاه‌های فعال در بخش درمان کشور، تنظیم سندی که در آن راهکارهای اجرایی مقابله و مواجهه با مشکلات این بخش پیشنهاد شده باشد را یکی از اولویت‌هایی دانست که می‌تواند در دستورکار مشترک کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طی سال جاری قرار گیرد.
دبیر کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران همچنین، یکی از معضلات جدی بنگاه‌های بخش‌خصوصی در حوزه دارو و درمان را تامین ارز عنوان کرد و یادآور شد که در این رابطه با تعامل و هم‌اندیشی اتاق بازرگانی و مجلس، باید راهکارهایی اجرایی برای تسهیل تخصیص منابع ارزی مورد نیاز بنگاه‌ها به دست آید.
وی به بررسی تبعات آزادسازی نرخ ارز و اثر آن بر بخش دارو و درمان کشور در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران اشاره کرد و یادآور شد که با همکاری کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌توان به مدل اجرایی از این آزادسازی دست یافت.
در ادامه، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در سخنانی، اظهار امیداوری کرد که قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب سال 1334 که نسخه اصلاح شده آن در کمیسیون اقتصاد سلامت در دست آماده است، از سوی مجلس یازدهم مورد پذیرش قرار گرفته و به تصویب برسد.
محمود نجفی‌عرب با انتقاد از وضعیت حکمرانی وزارت بهداشت و تاکید بر این نکته که بخش‌خصوصی نسبت به اقدامات این وزارتخانه انتقاد جدی دارد، افزود: در کمیسیون اقتصاد سلامت در زمینه اقدامات مقابله‌ای با کرونا و نیز تحریم‌ها مطالعات کاربردی صورت گرفته که در اختیار کمیسیون بهداشت و درمان مجلس قرار خواهیم داد.
محمدرضا زرگرزاده، عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، نیز به مشکلات ارزی که بنگاه‌های فعال در صنعت دارو با آن مواجه هستند، اشاره کرد و با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت و بانک مرکزی در تخصیص ارز، دچار مشکل شده‌اند، پیشنهاد داد تا نمایندگان مجلس یازدهم کمیته‌ای با مسئولیتی فراتر از بانک مرکزی، نسبت به هدایت و تخصیص ارز مصوب کنند.
ابوالفضل صانعی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت و رئیس اتحادیه تجهیزات پزشکی نیز طی سخنانی، با تاکید بر اینکه واردکنندگان تجهیزات پزشکی از سال 97 تاکنون از دریافت ارز از سوی بانک مرکزی محروم مانده‌اند، افزود: به‌رغم نامه معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر مساعدت بانک مرکزی در ارتباط با رفع مشکل ارزی بنگاه‌های این بخش، همچنان این نهاد پولی و مالی کشور از تخصیص ارز مورد نیاز واحدهای تجهیزات پزشکی خودداری می‌کند. او سپس از این دو نماینده مجلس حاضر در جلسه خواست تا در نهاد قانونگذاری کشور، نسبت به اداره بهتر نهاد بانک مرکزی تصمیم‌گیری شود.
صانعی همچنین خواستار افزایش مهلت تسویه ارزی بانک مرکزی از 6 ماه به 10 شد چرا که به گفته وی، با توجه به تحریم‌ها و دشواری‌های نقل و انتقالات پولی بنگاه‌ها با شرکای تجاری خود، پروسه نقل و انتقال مالی زمان‌بر شده است.
مانع‌تراشی‌ها در طرح پلاسمادرمانی کرونا
نریمان صدری از فعالان بخش خصوصی و مجری طرح پلاسمادرمانی کرونا نیز در این نشست، با اشاره به اینکه طی مدت شیوع کرونا در کشور، بخش خصوصی فعالانه پا به میدان گذاشت و در فاز اول، مطالعات بالینی پلاسمادرمانی کرونا را به پایان رسانید، گفت: با این حال، موانع متعددی بر سر راه بخش خصوصی قرار گرفت و در نهایت نیز طرح جمع‌آوری پلاسما در کشور به سازمان انتقال خون که رقیب جدی بخش خصوصی شده است، واگذار شد.
وی در این رابطه، خواستار نظارت مجلس بر مداخلات دستگاه‌های دولتی در طرح پلاسمادرمانی کرونا و نیز احداث پالایشگاه پلاسما در کشور که از سال‌ها پیش توسط بخش خصوصی در دستورکار قرار گرفته است، شد.
اصلاح قانون 1334 در مجلس یازدهم
در ادامه این جلسه و پس از طرح مسائل و چالش‌ها از سوی فعالان اقتصادی، عبدالحسین روح‌الامینی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اعلام اینکه برنامه کاری این کمیسیون برای دوره چهار ساله مجلس تهیه شده است، یکی از اولویت‌های این کمیسیون را رسیدگی به اصلاح قانون 1334 عنوان کرد.
وی با بیان اینکه تحریم و شیوع کرونا، یک فرصت برای اصلاح ساختارها در اقتصاد کشور است، یادآور شد که در این زمینه، بخش خصوصی و مجلس در همراهی و هم‌اندیشی با هم باید نقش خود در جراحی اقتصاد را ایفا کنند.
روح‌الامینی افزود: به دنبال این هستیم تا کمیته مشترکی با حضور کمیسیون‌های مجلس، دیوان عدالت اداری و وزارتخانه‌ها برای حل و فصل مسائل مهم کشور ایجاد کنیم. در حال حاضر از مرکز پژوهش‌های مجلس خواسته‌ایم تا نقشه راه کمیسیون بهداشت و درمان طی چهار سال پیش رو تدوین و در اختیار ما قرار دهد.
وی با بیان اینکه مجلس یازدهم به دنبال اصلاح رویه‌هاست و در موضوع نظارت‌ها به طور جدی وارد عمل می‌شود، افزود: در موضوعات مرتبط با حوزه سلامت، معتقدیم که باید در مجلس اجماع کافی روی آن صورت گیرد و مقررات و آیین‌نامه‌ها تصویب شود که در این رابطه نیز نیاز جدی به همراهی و هم‌یاری بخش‌خصوصی داریم.
سید مرتضی خاتمی دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز بر دریافت راهکارهای مدون و اجرایی از سوی بخش خصوصی و اتاق بازرگانی تاکید کرد و افزود: صنعت دارو باید در راس تمام صنایع کشور قرار گیرد بنابراین در این راه نیاز به همراهی و مشورت بخش خصوصی داریم.
وی با بیان اینکه در طول ادوار گذشته، همواره منابع مورد نیاز بخش دارو از محل یارانه‌ها و کالاهای آسیب‌رسان تامین می‌شده است افزود: باید به سمت منابع پایدار حرکت کنیم که هنوز در بخش دارو به آن دست نیافته‌ایم.
خاتمی سپس مصرف دارو در کشور را از میانگین جهانی فراتر دانست و تصریح کرد که در این زمینه باید اصلاحات اساسی صورت گیرد. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه، بازنگری در قانون سال 1334 از سوی این کمیسیون را یکی از برنامه‌های محوری این دوره عنوان کرد و گفت: همان‌طور که فعالان اقتصادی مطرح کردند، ما نیز ضعف حکمرانی وزارت بهداشت را قبول داریم و باید برای اصلاح آن چاره‌اندیشی کنیم.
خاتمی سپس با اشاره به اقدام بخش خصوصی برای احداث پالایشگاه پلاسما در کشور، افزود: دولت در بسیاری از موارد رقیب بخش خصوصی شده است اما بخش خصوصی نیز باید تضامین کافی عرضه محصولات و خدمات را ارائه دهد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آمار جهانی کرونا / بیش از ۱۸.۵ میلیون مبتلا و عبور از عدد ۷۰۰ هزار قربانی
بحران در بیمارستان‌های لبنان در پی انفجار بیروت
روحانی در پیامی با ابراز تسلیت و تاثر از حادثه انفجار مهیب در بندر شهر بیروت: ایران آماده ارسال کمک های پزشکی و دارویی به بیروت است
آسیب بزرگترین سیلوی غلات بیروت در انفجار مهیب
ارسال دارو، بسته غذایی و ملزومات پزشکی به لبنان/ بیمارستان صحرایی برپا می شود
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر داد جزئیات اعطای تسهیلات به ۴۰۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی
ارتباط مستقیم تعداد مبتلایان کرونا با سفرها+ نمودار
ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا هفته آینده
آمار جهانی شیوع کرونا / شمار قربانیان در آستانه ۷۰۰ هزار نفر
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران: با ایمنی جمعی کرونا مخالفیم / امواج بعدی بیماری خواهد آمد
حذف دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی طی ۵ ماه آینده
سخنگوی وزارت بهداشت: محرم امسال، نذر ماسک را در اولویت قرار دهید
واکسیناسیون گسترده روسیه علیه کرونا از ماه مهر آغاز می‌شود
سازمان جهانی بهداشت: همه گیری کروناویروس طولانی مدت خواهد بود
نظارتی بر توزیع ماسک نیست / تکلیف داروخانه ها را روشن کنید
نظر وزارت بهداشت درباره برگزاری کنکور
جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا روحانی: کلام رهبر انقلاب فصل الخطاب بود/اجتماعات همچنان در سراسر کشور ممنوع است
توصیه عضو کمیته علمی ستاد کرونا برای ایام محرم؛ هر خانه یک حسینیه باشد/ نذورات خشک و خام به مستمندان توزیع کنید
آغاز دومین روز آزمون دکتری وزارت بهداشت با رقابت بیش از ۸۰۰۰ داوطلب
مروری بر نتایج یک پژوهش؛ چرا پزشکان عذرخواهی نمی‌کنند؟!
معاون وزیر بهداشت تشریح کرد ۲۶ استان در وضعیت قرمز کرونا / با راه اندازی دسته های عزاداری و حضور تماشاچی مخالفیم
آمار جهانی شیوع کرونا / نزدیک به ۱۷ میلیون مبتلا و بیش از ۶۶۰ هزار قربانی
ورزش خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد؟
اگر واکسیناسیون هپاتیت B در کشور شروع نشده بود...