۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۳
کد مطلب : ۱۵۹۳

یک میلیارد یورو کرونا کجاست؟/ کادر درمان منتظرند!

با وجود صدور مجوز برای برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی و اختصاص به هزینه‌های کرونا، گزارش سازمان برنامه و بودجه و گلایه وزیر بهداشت از این حکایت دارد که حدود۳۰ درصد این مبلغ تاکنون پرداخت شده و مشخص نیست با گذشت حداقل پنج ماه از این مجوز، چرا مابقی در اختیار کادر درمان با وجود هزینه‌های سنگین و معوقات بالا قرار نگرفته است.
یک میلیارد یورو کرونا کجاست؟/ کادر درمان منتظرند!
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، فروردین ماه امسال بود که رئیس جمهور با اعلام هزینه‌های سنگین کرونا که دولت نمی‌تواند از محل  منابع بودجه ای از پس آن برآید، خواستار برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی برای اختصاص به وزارت بهداشت و البته بخشی از آن برای بیمه بیکاری شد.
طولی نکشید که مقام معظم رهبری با این درخواست موافقت کردند و بعد از آن در اردیبهشت ماه، اولین مرحله از تبدیل یورو به ریال انجام و از سوی بانک مرکزی به خرانه واریز شد.
همان زمان بود که نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - اعلام کرد که طی جلساتی که با وزارت بهداشت داشته‌اند، قرار بر این شده ۴۲۰۰ میلیارد تومان به ۱۵ برنامه وزارت بهداشت و درمان اختصاص پیدا کند و در کنار آن ۱۲۸۶ میلیارد تومان هم به بیمه بیکاری اختصاص یابد.
اما در گزارشی که طی روزهای اخیر سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد، نشان داد که همچنان رقم پرداختی از منابع صندوق توسعه ملی حدود ۵.۶ هزار میلیارد تومان بوده که تفاوت چندانی با رقم اردیبهشت ماه نداشته است.
این در حالی است که به تازگی نمکی - وزیر بهداشت و درمان - با انتقاد از وضعیت موجود نسبت به تامین هزینه‌های کرونا اشاره‌ای به دریافت مبلغ از محل صندوق توسعه ملی داشته و گفته که در هفت ماه گذشته از یک میلیارد دلار تخصیصی کمتر از ۳۰ درصد آن را دریافت کرده اند.
 وی البته مقایسه‌ای با کشور انگلیس داشته و گفته آنها در بخش سلامت در این مدت بیش از ۲۲ میلیارد دلار هزینه کرده و علاوه بر دریافت پاداش قابل توجه از سوی پزشکان و پرستاران و کادر بهداشتی این کشور در پایان ماه مطالبه‌ای ندارند، اما وزیر بهداشت در مقابل کادر بهداشت و درمان اعلام شرمساری کرده و گفته که ماه‌هاست مطالبات آنها مانده و پرداخت نشده است.
باید یادآور شد که حدود پنج ماه پیش که مجوز برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی صادر شد، قیمت یورو در سامانه نیما حدود ۱۵ هزار تومان بود و اگر دولت در همان زمان معادل ریالی را به طول کامل از بانک مرکزی دریافت می‌کرد حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان باید به خزانه واریز می کرد و در اختیار وزارت بهداشت قرار می داد و بخشی برای بیمه بیکاری صرف می شد. اما فقط ۵.۶ هزار میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده که بخشی از آن نیز به بیمه بیکاری اختصاص دارد و در اختیار وزارت بهداشت نیست.
اکنون قیمت یورو در سامانه نیما به حدود ۲۵ هزار  تومان رسیده که اگر تاکنون فقط ۳۰ درصد یک میلیارد یورو به ریال تبدیل شده باشد برای باقی آن یعنی احتمالا حدود۷۰۰ هزار یوروی دیگر باید نزدیک به۱۷ هزار میلیارد تومان دیگر به ریال تبدیل و به خزانه واریز شده و عمدتا در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.
این در شرایطی است که این اتفاق نیفتاده و بعد از مدتها درخواست وزارت بهداشت و کادر درمان برای پرداخت معوقات و فوق العاده‌های ویژه این بخش هنوز سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه‌های مربوطه نتوانسته اند پاسخگویی کاملی در این رابطه داشته باشند.
البته نوبخت چندی پیش وعده داد که از مهر ماه پرداخت کارانه ماهانه و معوقات کادر درمان از سر گرفته خواهد شد و اخیرا نیز اعلام کرده که به زودی خبرهای برای آنها دارد.
به هر صورت، لازم است دستگاه‌های مربوطه از جمله سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی در رابطه با سرنوشت مجوز یک میلیارد یورویی برداشت از صندوق توسعه ملی برای اختصاص به حوزه درمان با گذشت پنج ماه توضیح شفافی ارائه کنند و پاسخگوی کادر درمان باشند.
انتهای پیام
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

مصرف خودسرانه دارو در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است
داروهای معروف کرونا چقدر اثرگذارند؟
پیشنهادهای سندیکای صاحبان صنایع دارویی برای تامین داروی موردنیاز بیماران و نجات صنعت داروسازی
پیگیری مراحل ساخت واکسن کرونا توسط چندین گروه در کشور طبق استانداردهای جهانی
ذخایر بسیاری از مواد اولیه دارویی برای بیش از یک سال کشور کفایت می‌کند
بازار انسولین چه زمانی به آرامش می‌رسد؟ /واردات ۱.۵ برابری صحت ندارد
امکانات پزشکی درمانی مقابله با کرونا برای پاییز و زمستان در نظر گرفته شده است
مبارزه با قاچاق دارو از اولویت های پلیس است/ کشف ۲۵۰ میلیارد تومان اموال قاچاق
جزئیات توزیع انسولین با کارت ملی در داروخانه‌ها
مهلت برگشت ارز صادرات شرکت‌های دارویی از 4 ماه به یک‌سال افزایش یابد
ماجرای داروهای ترانزیت شده به عراق/ اثری از داروی ایرانی نبود
میانگین هزینه بیمار کرونایی در بیمارستان دولتی ۵.۴ میلیون تومان است
دست‌اندازهای ارز 4200 تومانی برای تولیدکنندگان دارو
ساختار معیوب سازمان غذا و دارو بلای جان سیاست‌گذاری/ دارو ارزان است؟
کمبود انسولین آنالوگ تحت تاثیر تحریم‌ها / کیفیت مناسب انسولین‌های ایرانی
قاچاق معکوس انسولین‌/ پک پنج‌تایی ۸۵۰ هزار تومان / انسولین تاریخ گذشته قیمتی شد!
کشف دو میلیارد ریال اقلام بهداشتی قاچاق در تهرانپارس
مصرف ویتامین دی در پیشگیری از کرونا موثر است
کمبود مقطعی انسولین قلمی به دلیل تحریم‌های بانکی/عرضه انسولین با کارت ملی
واکنش وزارت بهداشت به ادعای ساخت داروی قطعی درمان کرونا در برخی استانها
بی‌تاثیر بودن داروهای معروف در درمان کرونا / ۳ جزء موثر در بهبود این بیماران
آخرین خبرها از واکسن ایرانی کرونا
خبر قاچاق دارو به عراق تکذیب شد
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران: قاچاق دارو نسبت به گذشته بسیار کاهش داشته است