۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
کد مطلب : ۲۰۶۱
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا:

هیچ واکسن موثری برای پیشگیری از کرونا در دنیا توزیع نشده‌است

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا گفت: واکسن موثری که بتواند جنبه عمومی و عام برای پیشگیری از کرونا داشته باشد هنوز در هیچ کجای دنیا توزیع عمومی نشده و واکسن‌هایی هم که در برخی کشورها مورد تایید است در شرایط اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هیچ واکسن موثری برای پیشگیری از کرونا در دنیا توزیع نشده‌است
به گزارش پایگاه خبری خبردارو، دکتر حمید سوری اپیدمیولوژیست یکی از مشکلاتی که همواره دراپیدمی ها مزاحمت و تداخل ایجاد می کند را انتشار شایعات دانست و افزود: یکی از مسایل در کنترل بیماری شفاف سازی مدیریت اپیدمی است که باید در هر جامعه ای به بهترین شکل انجام شود.
وی با تاکید بر این که اثربخشی و کارایی واکسن اهمیت بالایی دارد، تصریح کرد: در محیط های تحقیقاتی به هیچ عنوان نمی توان اثربخشی و کارایی را بررسی کرد بنابراین رویکردها باید در مورد واکسن ها تفکیک شود چرا که باید به واکسن ها به عنوان پدیده عمومی و اجتماعی اثربخش در سطح جامعه توجه شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یادآوری این که در حال حاضر دوام ایمنی هیچ واکسنی در دنیا ثابت نشده است، خاطرنشان کرد: باید مشخص شود در چه فازی از کارآزمایی بالینی واکسن ها تولید شده است چرا که اثرات سوء و احتمالی واکسن ها می تواند نگران کننده باشد. استفاده از واکسن در فاز عمومی وابسته به تامین و تضمین سلامت جامعه است.

تغییر رویکرد از درمان به پیشگیری، راه حل کنترل کرونا

سوری ادامه داد: ایران همچنان یا موج اول اپیدمی کرونا و در حال گذر از پیک سوم این بیماری است به این معنی که روند کاهشی پیک سوم به سرعت شکل گرفته و اگر چنانچه با مواردی از جهش ابتلا با کووید ۱۹ هم همراه شویم باید پیک سوم را خاتمه یافته تلقی کنیم.
وی با بیان این که تغییر راهبرد و مدیریت کنترل اپیدمی یکی از مهم ترین علل روند نزولی کرونا در ایران است، خاطرنشان کرد: ایران با صرف هزینه های اندک در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی موفق به کنترل اپیدمی در سطح قابل قبولی شده است.
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا تاکید کرد: بعد از ۱۰ ماه از گذشت شیوع کرونا مسوولان کشور به  این اتفاق نظر رسیدند که باید نگاه ها از درمان به سمت پیشگیری متوجه شود و بجای معالجه به دنبال مراقبت باشند.
سوری همچنین گفت: با توجه به این که هیچ درمان یا داروی قطعی برای کرونا وجود ندارد، به نظر می رسد پیشگیری منطقی ترین راه برای کنترل و ریشه کنی کرونا  است.
وی با یادآوری این که مراجعه دیرهنگام برخی مبتلایان به کووید۱۹ به مراکز درمانی  یکی از مهم ترین دلایل افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا است، خاطرنشان کرد: معمولا اقدامات ویژه ای نمی توان برای بیمارانی که وارد فاز پیشرفته ویروس شده اند انجام داد.
وی از اجرای طرح مراقبت فعال در کشور خبر داد و افزود: در این طرح با محوریت بررسی و رصد وضعیت مبتلایان در حال اجرا است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراقبت از بیماران در منزل را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: در طول ۱۰ ماه که از شیوع کرونا در کشور می گذرد، نحوه ارایه خدمت به مبتلایان از طریق شبکه های درمانی و بهداشتی مورد پیگیری و سطح بندی قرار گرفت و مجموعه این مداخلات باعث شد تا کاهش چشمگیر روند بیماری را شاهد باشیم.

اقدامات پیشگیرانه ایران با هدف ریشه کنی کرونا

سوری با بیان این که اقدامات پیشگیرانه ایران با هدف ریشه کنی و کاهش موارد ابتلا به کرونا اثرگذار بوده است، گفت: در شرایطی رقم مرگ و میر و روند شیوع کرونا در ایران سیر کاهشی داشته که در بازه زمانی  ۴۵ روز گذشته این روند با جهش ویروس در کشورهای اروپایی شدت گرفته است.
وی همچنین درباره آخرین وضعیت اپیدمی کرونا در ایران اظهار داشت: اگر چنانچه وضعیت ایران را صرفنظر از کشورهای منطقه و جهان  به لحاظ پاندمی کرونا بررسی کنیم به تصویر روشنی از شیوع بیماری نمی رسیم.
وی افزود: از حدود ۴۵ روز گذشته تا به امروز روند کشور سیر نزولی را به لحاظ مرگ و میرهای کرونایی داشته است.
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با بیان این که کاهش ۸۳ درصدی آمار مرگ و میرها و ۹۳ درصدی میزان بستری شدگان از آخرین روزهای آذرماه تا به امروز نشان از اثرگذاری مداخلات پیشگیرانه کرونایی در کشور دارد، ادامه داد: این درحالی است که در منطقه مدیترانه شرقی در ماه های گذشته ایران ۴۶ درصد مرگ و میر ناشی از کرونا را به خود اختصاص می داد.
سوری تاکید کرد: امروز کمتر از ۲۰ درصد مرگ و میر ناشی از ویروس کووید ۱۹  در منطقه مربوط به ایران است.
وی با بیان این که اقدامات پیشگیرانه ایران با هدف ریشه کنی کرونا در سطح منطقه اثرگذار بوده است، خاطرنشان کرد: در شرایطی رقم مرگ و میر و روند شیوع کرونا در ایران سیر کاهشی داشته که در بازه زمانی  ۴۵ روز گذشته این روند در کشورهای اروپایی شدت گرفته است.

کرونا تابلو بالینی ثابت و تعریف شده ای ندارد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری با بیان این که دوره پنهان بیماری کرونا در افراد مختلف متفاوت است، یادآور شد: تنوع در علایم و نشانه ها از ابتدای اپیدمی کرونا یکی از ویژگی های این ویروس به حساب می آید به این معنی که دامنه این بیماری از مسایل بالینی تا سیستم عصبی و موارد مرتبط با عوارض پوستی، تب و مشکلات ریوی متغیر است.
سوری ادامه داد: در گروه های جمعیتی و مناطق مختلف نشانه های بالینی کرونا تفاوت دارد، کرونا تابلو بالینی ثابت و تعریف شده ای ندارد و می تواند ارگان های مختلف را در افراد مختلف درگیر کند.
وی شناسایی مسیر درست برای قطع زنجیره کرونا را مورد توجه قرار داد و افزود: باید برای ریشه کنی کرونا  به لحاظ اپیدمیولوژی تغییرات در جمعیت ها مورد بررسی قرار گیرید.
این استاد دانشگاه درباره تغییرات ویروس کرونا نیز توضیح داد: جهش یا تغییر در ساختارویروس ها امری طبیعی است ولی تغییری که در ساختار ژن های پروتئین کووید۱۹ ایجاد شده در بیماری زایی و یا عوارض کرونا تاثیر چندانی نداشته است.
سوری با بیان این که جهش در ویروس ها در بسیاری از موارد می توانند بر علیه خود ویروس انجام شود، ادامه داد: برخی جهش های این ویروس نیز در زمینه سرعت انتشار و سرایت پذیری ویروس بوده که این موضوع در ایران خیلی محسوس نیست.

شایعه سازی، مزاحم سرسخت کنترل اپیدمی

وی یکی از مشکلاتی که همواره دراپیدمی ها مزاحمت و تداخل ایجاد کرده را انتشار شایعات دانست و گفت: طبیعی است یکی از مسایل در کنترل بیماری شفاف سازی مدیریت اپیدمی است که باید در هر جامعه ای به بهترین شکل انجام شود.
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با بیان این که واکسن موثری که بتواند جنبه عمومی و عام برای پیشگیری از کرونا داشته باشد هنوز در هیچ جای دنیا توزیع عمومی نشده است، ادامه داد: واکسن هایی هم  که در برخی کشورها مورد تایید است، در شرایط اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد.
سوری با تاکید بر این که اثربخشی و کارایی واکسن اهمیت بالایی دارد، تصریح کرد: در محیط های تحقیقاتی به هیچ عنوان نمی توان اثر بخشی و کارایی را بررسی کرد بنابراین رویکرد ها باید در مورد واکسن ها تفکیک شود چرا که باید به واکسن ها به عنوان پدیده عمومی و اجتماعی اثربخش در سطح جامعه توجه شود.
وی با یادآوری این که در حال حاضر دوام ایمنی هیچ واکسنی در دنیا ثابت نشده است، خاطرنشان کرد: باید مشخص شود در چه فازی از کارآزمایی بالینی واکسن ها تولید شده است چرا که اثرات سوء و احتمالی واکسن ها می تواند نگران کننده باشد. استفاده از واکسن در فاز عمومی وابسته به تامین و تضمین سلامت جامعه است.
 
مرجع : دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما