۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
کد مطلب : ۹۸۲
معاون وزیر بهداشت اعلام کرد: 

طول عمر طبیعی و قابل انتقال‌ نبودن ایدز با پیشرفت‌های جدید پزشکی

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر لزوم تابوشکنی از ایدز و فعالیت در زمینه بیماریابی گفت که امروزه پزشکی در حوزه ایدز به قدری پیشرفت کرده که این بیماری از مادرِ مبتلا به نوزاد منتقل نمی‌شود و امکان انتقال آن از بیمار به فرد دیگر به صفر می‌رسد.  
طول عمر طبیعی و قابل انتقال‌ نبودن ایدز با پیشرفت‌های جدید پزشکی

به گزارش پایگاه خبری خبردارو به نقل از تسنیم، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم روز جهانی ایدز، با اشاره به برنامه ۹۰۹۰۹۰ سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با ایدز که افزایش ۹۰درصدی بیماریابی، پوشش ۹۰درصدی درمان بیماران و سرکوب ۹۰درصدی ویروس را در بیماران تحت درمان مورد تاکید قرار می‌دهد، اظهار کرد: ایران در ۹۰ درصد اول یعنی بیماریابی، به ‌دلیل محدودیت‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی، ضعیف بوده اما در دو ۹۰ درصد دیگر عالی عمل کرده است.

وی درباره آمار بیماری ایدز در ایران گفت: تخمین می‌زنیم که در ایران بالغ بر ۶۰ هزار بیمار ایدز زنده داریم، ولی کل موارد ثبتی ۴۰ هزار و ۵۷۳ نفر هستند. از این تعداد ۱۸ هزار و ۹۳۸ مورد فوت شده‌اند و ۲۱ هزار و ۶۳۵ نفر در قید حیات هستند. ۱۵ هزار و ۶۴۶ نفر نیز تحت درمان قرار دارند.
رئیسی ادامه داد: تا پایان ۶ماه اول سال ۹۸ تعداد مبتلایان مرد ۶۹ درصد و تعداد زنان مبتلا ۳۱ درصد بوده‌اند. تعداد افرادی که از راه سرنگ مشترک مبتلا شده‌اند نیز ۲۲ درصد و تعداد مبتلایان از طریق رابطه جنسی به ۴۶ درصد رسیده است که نشان از پیشرفت ابتلا از این طریق دارد.
وی بیان کرد: ما در زمینه بیماریابی و انگ‌زدایی از ایدز دچار ضعف شدید هستیم و هرگاه خواستیم اطلاع‌رسانی یا مردم را آگاه‌تر کنیم، با موانع سازمان‌ها و برخی افراد روبه‌رو شده‌ایم. متاسفانه با تناقض‌های زیادی در این زمینه مواجهیم. وقتی بیماریابی را فعال می‌کنیم هیاهو می‌کنند که ایدز زیاد شد، بعد که بیمار را یافتیم هیاهو می‌کنند که؛ چرا چند سال پیش این کار را نکردید؟ باید تکلیفمان روشن شود.
معاون وزیر بهداشت گفت: در بیماریابی حتما به رویکرد و برنامه‌های جدید نیاز داریم. بهترین و موثرترین گام برای جلوگیری از انتشار اچ‌آی‌وی آگاهی‌بخشی است، زیرا فرد آلوده در صورت شناسایی طول عمر طبیعی دارد و دیگر اصلا انتقال‌دهنده نخواهد بود.
رئیسی افزود: در حال حاضر در دنیا درمان‌های بسیار موثری پیدا شده است به‌ نحوی که آن‌قدر ویروس در بیمار ضعیف می‌شود که می‌تواند امید به زندگی او، همچون همه افراد، ۷۵ سال باشد و شانس انتقال در این فرد به صفر برسد.
وی اظهار کرد: ایدز به خودی خود کشنده نیست، اما اگر بیماری دیگری مانند سل به ‌سراغ فرد مبتلا که بر اثر ایدز سیستم ایمنی بدنش ضعیف شده است برود، می‌تواند به مرگ او منجر شود. بنابراین هر کجا سل باشد، باید بیماریابی ایدز هم انجام شود و بالعکس.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به برنامه‌های پیشگیری و کنترل ایدز در کشور خبر داد: ۹۸ سال آخر چهارمین برنامه استراتژیک پیشگیری و کنترل ایدز و پنجمین برنامه نیز در دست تدوین است. با وجود تحریم‌ها، ۱۹ آزمایشگاه قطب برای تشخیص ایدز در کشور ایجاد شده است.
وی امکان انجام شمارش CD۴ در ۴۱ مرکز، به‌کارگیری کلنی‌های درمانی در مناطق محروم و وجود ۱۰ دستگاه فعال جین اکسپرت برای تقویت مراقبت HIV را از برنامه‌های دیگر معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای پیشگیری و کنترل ایدز برشمرد.  
رئیسی ادغام خدمات ایدز را در شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی افتخار منحصربه‌فرد ایران دانست و گفت: اگر مادر بارداری را شناسایی کنیم و تحت درمان قرار دهیم، نوزاد او دیگر مبتلا نمی‌شود که باارزش‌ترین کار ممکن است. تاکنون ۸۶۵ هزار زن باردار را تست کرده‌ و ۷۱۵ هزار زن را با رضایت خودشان تحت آزمایش اچ‌آی‌وی قرار داده‌ایم. ما موفق شده‌ایم ۷۷ مورد بیمار اچ‌آی‌وی را شناسایی و از ابتلای فرزندانشان جلوگیری کنیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هشدار نسبت به وضعیت نقدینگیِ داروخانه‌ها
داروی ایرانی آنفلوآنزا وارد بازار شد
واردات دستگاه تست قند خون سالانه 24 میلیون یورو هزینه دارد
هرخانه یک پایگاه سلامت؛ رویکرد نوین مشارکت همگانی در حوزه سلامت
سهم "دارو" از یارانه‌های لایحه بودجه ۹۹
سهم هلال احمر در واردات داروهای "خاص" / تخصیص ناقص بودجه ۹۸
سرعت حرکت به سوی سالمندی در ایران بیشتر از اروپا است
طول عمر طبیعی و قابل انتقال‌ نبودن ایدز با پیشرفت‌های جدید پزشکی
ساده ترین روش جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا
موج آنفلوآنزا در سراسر خاورمیانه
خطر تولد فرزند معلول در ازدواج‌های خویشاوندی چقدر است؟
درمان‌های خانگیِ سرماخوردگی
آنفلوآنزا تا ۱۰ روز آینده فروکش می‌کند
توصیه های رییس سازمان اورژانس کشور در شرایط آلودگی هوا
خاتمه دادن به ایدز با همراهی جوامع میسر می شود
۹ توصیه اورژانسی در پی تشدید آلودگی هوا / پس از مراجعت به منزل حتما دوش بگیرید
ایران می توانست در درمان ایدز پیشرو باشد
برآورد بالغ بر 30 میلیارد دلار خسارت ناشی از آلودگی هوا در ایران
جنجال ناتمام "ایدز"
هشدار نسبت به واردات دستگاه‌های لیزر ارزان و بی‌کیفیت
راه‌های جلوگیری از انتشار ویروس آنفلوآنزا
علت برخی کمبودهای دارویی / بدهی داروخانه‌های دولتی به شرکت‌های پخش
بستری شدن ۴۰۰۰ نفر مبتلا به آنفلوانزا در کشور/ویروس امسال تغییر ژنتیک یافته‌تر است
دستور وزیر بهداشت برای شفاف‌سازی هزینه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی