۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۰
کد مطلب : ۲۹۲۰

احتمال تولید قرص های ضد انتشار کرونا

مطالعات اخیر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد واکسن کووید ۱۹ به شکل قرص می تواند از عفونت محافظت کند و انتشار ویروس از طریق هوا را نیز محدود می کند.
احتمال تولید قرص های ضد انتشار کرونا
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ به نقل از مدیسن نت، واکسن‌های فعلی خطر ابتلاء به بیماری شدید کووید ۱۹ و بستری شدن در بیمارستان را کاهش می‌دهند، اما در برابر مقابله با عفونت کروناویروس خیلی مؤثر نیستند.

«استفانی لانگل» سرپرست این مطالعه از دانشگاه دوک در کارولینای شمالی در اینباره می‌گوید: واکسن جدید از یک آدنوویروس به عنوان یک ناقل برای بیان پروتئین خوشه‌ای کروناویروس استفاده می‌کند و برخلاف واکسن‌هایی که به عضله تزریق می‌شوند، واکسن آزمایشی به شکل قرص به دنبال خنثی کردن ویروس کرونا با افزایش تولید ایمونوگلوبولین A است که اولین خط دفاعی سیستم ایمنی در برابر عوامل بیماری‌زا در بافت مخاطی بینی و ریه‌ها می باشد.

وی افزود: توسعه واکسن‌هایی که هم در برابر بیماری‌ها نقش محافظتی دارند و هم انتقال به افراد واکسینه نشده را کاهش می‌دهند، فایده قابل توجهی خواهد داشت.

در آزمایش‌هایی که روی همستر انجام شد، واکسن باعث واکنش آنتی‌بادی قوی در خون و ریه‌ها شد. هنگامی که حیوانات آزمایشگاهی در سطوح بالا در معرض کروناویروس قرار گرفتند و به عفونت‌های جدید مبتلا شدند، نسبت به همسترهای واکسینه نشده علائم کمتری داشتند.

بر اساس این مطالعه، همسترهای واکسینه شده دارای مقادیر کمتری ویروس عفونی در بینی و ریه‌ها بودند و با قرار گرفتن در معرض هوای معمولی ویروس را دفع نکردند.

به گفته محققان، محافظت از این قسمت‌ها باعث می‌شود که افراد واکسینه شده در هنگام عطسه یا سرفه، ویروس عفونی را کمتر منتقل کنند.

لانگل گفت: داده‌های ما نشان می‌دهد که ایمن‌سازی مخاطی یک رویکرد مناسب برای کاهش شیوع کووید از طریق انتقال هوا است.

این مطالعه بر روی نسخه اصلی ویروس کرونا متمرکز بوده و اینکه آیا نتایج به‌دست‌آمده در مطالعات حیوانی. در انسان‌ها نیز تکرار شود باید مورد بررسی قرار گیرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما