۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹
کد مطلب : ۳۲۷۲

کشف ارتباط زایمان زودرس و لوازم آرایشی

نتایج مطالعات جدید نشان می دهد موادشیمیایی موجود در پلاستیک ها و لوازم آرایش با افزایش خطر زایمان زودهنگام مرتبط هستند.
کشف ارتباط زایمان زودرس و لوازم آرایشی
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو به نقل از ساینس دیلی، فتالات‌ها مواد شیمیایی هستند که معمولاً برای تقویت پلاستیک‌ها استفاده می‌شوند و در میلیون‌ها محصولی که مردم هر روز از آن استفاده می‌کنند وجود دارند، اما یک تحقیق جدید ارتباط آنها را با افزایش خطر زایمان زودرس تأیید می‌کند.

در این مطالعه، داده‌های بیش از ۶۰۰۰ زن باردار در ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه نشان داد زنانی که غلظت فتالات در ادرارشان بالاتر بود، بیشتر احتمال دارد نوزادان نارس به دنیا بیاورند. طبق تعریف، نوزادان نارس سه هفته یا بیشتر قبل از موعد مقرر به دنیا می آیند.

کلی فرگوسن نویسنده ارشد این مطالعه از مؤسسه ملی علوم سلامت زیست محیطی آمریکا، می‌گوید: «زایمان زودرس می‌تواند هم برای نوزاد و هم برای مادر خطرناک باشد، بنابراین شناسایی عوامل خطری که می‌توانند از آن جلوگیری کنند، مهم است.

این مطالعه ۱۱ فتالات مختلف موجود در زنان باردار را مورد بررسی قرار داد و پی برد که چهار مورد از آنها احتمال تولد نوزاد نارس را ۱۴ تا ۱۶ درصد افزایش می دهند. بیشترین ارتباط مربوط به تماس با فتالاتی بود که معمولاً در لاک ناخن و سایر لوازم آرایش یافت می‌شود.

به گفته فرگوسن: «برای مردم دشوار است که قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی را در زندگی روزمره به طور کامل حذف کنند، اما نتایج ما نشان می‌دهد که حتی کاهش‌های کوچک در یک جمعیت بزرگ می‌تواند تأثیرات مثبتی بر مادران و فرزندان آنها داشته باشد.»

او افزود: «۵۰ درصد کاهش سطح قرار گرفتن در معرض فتالات‌ها می‌تواند به طور متوسط ۱۲ درصد از زایمان زودرس جلوگیری کند. این مداخلات بر تغییرات خاصی مانند انتخاب محصولات مراقبت شخصی بدون فتالات، کاهش تعداد فتالات‌ها در محصولات توسط شرکت‌ها یا تغییر مقررات قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی، متمرکز بود.»

همچنین بر اساس نتایج مطالعه، محققان پیشنهاد می کنند از مصرف غذاهای فرآوری شده یا غذاهای بسته بندی شده در پلاستیک خودداری شود و بجای آن مادران باردار غذاهای تازه و خانگی را انتخاب کنند. آنها همچنین توصیه کردند محصولات بدون عطر را انتخاب کنید که دارای فتالات کمتری هستند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما