۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۸
کد مطلب : ۳۳۷۴

احتمال ورود واکسن HPV به برنامه واکسیناسیون ملی

رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت بروز سرطان دهانه رحم، گفت: در حال بررسی این موضوع هستیم که واکسن HPV وارد برنامه کشوری واکسیناسیون شود و در صورت اتمام اقدامات کارشناسی ممکن است این واکسن هم به برنامه واکسیناسیون اضافه شود.
احتمال ورود واکسن HPV به برنامه واکسیناسیون ملی
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ دکتر علی قنبری درباره شیوع عفونت HPV در کشور، افزود: بر اساس مطالعات اخیری که در چهار شهرستان انجام دادیم و همچنین چندین مطالعه قبلی، میزان شیوع این عفونت در بین جمعیت زنانی که در سنین باروری هستند هشت درصد است.

وی تاکید کرد: بروز سرطان طی دو دهه آینده افزایش می‌یابد که این امر مربوط به نوع خاصی از سرطان نیست و علت اصلی آن افزایش نسبت جمعیت سالمندی است اما در مورد برخی سرطان‌ها عامل خطر اختصاصی وجود دارد. مثلا در مورد سرطان دهانه رحم یک عامل خطر اختصاصی مانند HPV با انواع خوش خیم و بدخیم وجود دارد.

دکتر قنبری با اشاره به اینکه نوع خوش خیم HPV سبب بروز زگیل تناسلی و نوع بدخیم آن سبب بروز سرطان‌هایی از جمله سرطان دهانه رحم می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر بروز سرطان دهانه رحم در ایران بالا نیست، برای تشخیص بیماری انجام پاپ‌اسمیر موثر است که طی دهه‌های گذشته انجام پاپ‌اسمیر در جمعیت ایران در نظام شبکه و خارج از آن نسبتا شایع شده است.

رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر تنها سرطان‌ قابل پیشگیری با واکسن همین سرطان دهانه رحم است، در ایران هم دو شرکت دانش‌بنیان برای تولید واکسن HPV دست به کار شده اند که یکی از آنها واکسن را تولید کرده و دیگری در حال اخذ مجوز برای تولید است.

وی افزود: نکته مهم در سرطان رحم انجام غربالگری است که این غربالگری در سطح نظام شبکه در حال توسعه است. با کاهش قیمت تست HPV در کشور این غربالگری تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و کمک می‌کند غربالگری HPV توسعه یابد تا اگر افرادی در معرض خطر هستند آنها را شناسایی کنیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما