۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۲
کد مطلب : ۲۹۹۰

چه کسانی فهرست دارویی کشور را ۳ سال بستند

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در سه سال قبل از دولت سیزدهم فهرست دارویی کشور بسته شده بود و می خواستند ما را به عقب برگردانند؛ چرا باید فهرست دارویی بسته شود.
فایل ویدیو
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ دکتر بهرام دارایی افزود: چگونه همزمان می توانیم بگوییم ما حامی شرکت های دانش بنیان و نخبگان هستیم بعد فهرست دارویی کشور را به روی مولکول های جدید دارویی ببندیم؟ چه کسانی این کار را کردند؟ چرا فهرست را بستند و چرا اصرار کردند دایره دارویی را کم کنیم و دامنه فهرست دارویی کشور را کوچک کنیم؟ چرا بیماران خاص و صعب العلاج را از دارویی که ممکن است خودمان مبدع آن باشیم یا در دنیا تولید شود؛ محروم کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه اتفاق صنعت خودرو نباید در دارو تکرار شود، گفت: متاسفانه در تخصیص ارز به مواد اولیه دارویی تخلفاتی رخ داده است، در این خصوص پرونده هایی در سیستم نظارتی و مراجع قضایی تشکیل شده و این پرونده ها خیلی مهم هستند، به عنوان مثال در یک مورد، مواد اولیه ای که می توانست نیاز پنج سال کشور را رفع کند ولی به اندازه کمتر از یک سال از آن ماده وارد کشور شد درحالی که به اندازه پنج سال آن ماده اولیه، ارز ترجیحی از کشور خارج شد.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در پرونده ای دیگر نزدیک ۱۰۰ میلیون دلار در یک فقره سوء استفاده، بیش نمایی و فاکتورسازی شده است؛ این سیستم درجاهای دیگر هم تخلف می کند و بنابراین انتظار نباید داشته باشیم از سیستمی که تخلفات این چنینی در تولید دارو دارد، هم رعایت امانت کند و هم داروی مناسب به مردم تحویل دهد، مطمئنا در حوزه دارو هم مشکل دارد و این زنگ خطر بزرگی است، البته افراد متخلف کم هستند اما کم آنها هم زیاد است.

دارایی افزود: در برخی فرایندها در سه چهار سال گذشته نزدیک به هفت هزار میلیارد تومان درباره رانت اخذ شده در حوزه مواد اولیه تخلف شده است که متاسفانه کنترلی در این زمینه انجام نشده است و به حال خودشان رها شده بودند. 
وی عنوان کرد: ما باید مراقب باشیم چون صنعت داروسازی ما صنعتی مهم و راهبردی است و معتقدیم اتفاقی که در صنعت خودرو رخ داد نباید در صنعت دارو تکرار شود، کیفیت و مواد اولیه برای ما مهم و تولید داخل بسیار با ارزش است به شرط اینکه تولید داخل با انحصار، گرانفروشی و افت کیفیت همراه نباشد و نمی توانیم داروی بی کیفیت تولید کنیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما