۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱
کد مطلب : ۳۱۷۴

تولید و واردات دارو ماهانه به ۲۰۰ میلیون دلار ارز نیاز دارد

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی گفت: در ماه به ۲۰۰ میلیون دلار برای تولید و واردات دارو نیاز داریم و در حالی که هزینه ها حداقل ۴۰ درصد بیشتر شده قیمت فروش ثابت است.
تولید و واردات دارو ماهانه به ۲۰۰ میلیون دلار ارز نیاز دارد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ محمد عبده‌زاده درباره وضعیت دارویی کشور اظهار داشت: این که 6 ماه ارز تخصیص نیابد و طی یک ماه، یک میلیارد دلار تخصیص یابد؛ مشکل داروی کشور را حل نمی‌کند.

وی ادامه داد: وقتی یک‌باره ارز زیادی به واردات و یا تولید دارو اختصاص یابد؛ بسیاری از شرکت‌ها نقدینگی ندارند و نمی‌توانند این ارز را دریافت کنند و برخی از شرکت‌هایی که نقدینگی زیادی دارند و ارز بیشتر می‌گیرند می توانند داروی بیشتری خریداری کنند. نتیجه این می‌شود که یکسری از داروها در بازار زیاد و یکسری دیگر دچار کمبود می‌شود.

عبده‌زاده تاکید کرد:‌ دارو مانند بقیه کالاها بهای تمام شده دارد که هزینه‌های مستقیم آن متأثر از قیمت مواد اولیه، مواد جانبی،‌ بسته‌بندی است و یکسری هزینه‌های غیرمستقیم شامل حقوق و دستمزد، قیمت حامل‌های انرژی، استهلاک ماشین‌آلات و ... است که متأثر از تورم کشور است؛ در بخش‌های مذکور هر روز هزینه‌ها افزایش می‌یابد اما گفته می‌شود که قیمت دارو نباید تغییر کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما