۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷
کد مطلب : ۳۱۹۷
محسنی بندپی:

پزشکان از بیت المال تحصیل می کنند به خارجی ها خدمات می دهند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: پزشکان در مقاطع مختلف با هزینه بیت المال تحصیل کرده‌اند اما شاهد خروج آنها به دلایل و بهانه‌های مختلف به سمت کشورهای توسعه یافته و همسایه هستیم.
پزشکان از بیت المال تحصیل می کنند به خارجی ها خدمات می دهند
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ محمدعلی محسنی بندپی در مورد کمبود پزشک در مناطق محروم افزود: باید انگیزه کافی برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم ایجاد کنیم در غیر اینصورت افزایش تعداد پزشکان هیچ کمکی به حضور آنها در مناطق محروم نخواهد داشت.

وی ادامه داد: طرح و برنامه‌ای در راستای ممانعت از خروج پزشکان و ماندگاری آنها در مناطق محروم وجود ندارد تا به صورت اساسی به مسئله ورود کنیم، باید موانع حضور پزشکان در مناطق محروم شناسایی شود و مشکلات آنها را بشنویم تا بتوانیم برای حفظ و نگهداری آنها در کشور تلاش کنیم.

محسنی بندپی یادآور شد: راهکارهای ارائه شده به تنهایى موجب جذب پزشک در مناطق محروم نمی‌شود و کمبود پزشک را جبران نخواهد کرد. در نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی توافق شد با افزایش ۲۰ درصدی جذب دانشجوی جدید پزشکی در سال بتوانیم طی چهار سال متوالی کمبود پزشک را جبران کنیم و از طرفی باید افزایش کارانه آنها را در نظر بگیریم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در ادامه تصریح کرد: تنها دغدغه‌های اقتصادی منجر به خروج پزشکان نمی شود، مسائلی همچون مالیات، حمایت‌های غیر مادی در تسهیل شرایط زندگی و ایجاد شرایط مناسب براى خانواده آنها جزو چالش های این موضوع هستند، به فرض مثال اگر پزشک در مناطق محروم حضور دارد باید شرایط زندگی برای آنها و خانواده‌هایشان مهیا شود، بنابراین باید مجموعه‌ای از امکانات رفاهی برای آنها فراهم شود و از طرفی سختی کار پزشکان و شیفت‌های طولانی آنها را در نظر بگیریم. باید مجموعه‌ای از ضعف‌ها را در نظر گرفت که مانع از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و ادامه خدمت در کشور می‌شوند.

 وی در ادمه یادآور شد: سالانه حدود 11 هزار نفر پزشک عمومی، دندانپزشک و داروساز به جامعه پزشکی کشور اضافه می‌شود و البته حدود دو تا سه هزار نفر هم فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارج از کشور هستند که باید در آمار نهایی مورد توجه قرار بگیرد، با این تفاسیر این کمبود ظرفیت پزشک در مناطق محروم با آمار منتشر شده جای سوال دارد و کاملاً حس می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما