۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۶
کد مطلب : ۳۵۶۳

کمبود شربت‌های آنتی بیوتیک

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران از کمبود شربت‌های آنتی بیوتیک کودکان خبر داد و گفت: تعریف داروهای کمیاب از سوی وزارت بهداشت دچار تغییر شده و گفته‌اند هر مولکول دارویی حتی اگر یک شکل از آن وجود داشته باشد کمبود محسوب نمی‌شود.
کمبود شربت‌های آنتی بیوتیک
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبردارو؛ سید علی فاطمی افزود: هنوز وضعیت دارویی ما نسبت به شش ماه قبل تغییر نکرده و همان کمبودها وجود دارد و علی‌رغم اینکه سازمان غذا و دارو در مصاحبه‌های مختلف اعلام می‌کند که کمبودها کاهش پیدا کرده اما تغییر محسوسی صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه تعریف داروهای کمیاب هم از سوی وزارت بهداشت دچار تغییر شده است، گفته‌اند به هر مولکول دارویی حتی اگر یک شکل آن وجود داشته باشد کمبود محسوب نمی‌شود. مثلا برای سالبوتالوم که در آسم کاربرد دارد ما هم شربت و هم اسپری آن را داریم، اگر شربت موجود باشد و اسپری آن نباشد می‌گویند که کمبودی وجود ندارد، در حالی که از نظر داروسازها این کمبود است و ممکن است که شربت به کار برخی از بیماران نیاید و بهتر است کمبودهای دارویی آنگونه که وجود دارد اعلام شود.

دکتر فاطمی با اشاره به اطلاعیه سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر پرداخت مطالبات داروخانه‌ها در قالب طرح دارویار اظهار کرد: متأسفانه این اطلاعیه به گونه‌ای نوشته شده است که گویی مطالبات طرح دارویار را پرداخت کرده است، در حالی که داروخانه‌ها یک هفته از تیرماه و تمامی مردادماه را از بیمه تأمین اجتماعی طلبکار هستند.

وی افزود: شهریور ماه تازه تمام شده است و اگر بخواهیم تمامی مطالبات را در نظر بگیریم خواهیم دید با احتساب شهریور ما دو ماه و یک هفته از تأمین اجتماعی بابت طرح دارویار مطالبه داریم. این در حالی است که سازمان بیمه سلامت تمامی بدهی خود برای طرح دارویار تسویه کرده است.

فاطمی‌ بیان کرد: قبلا بهانه‌هایی برای زیاد بودن زمان رسیدگی به اسناد وجود داشت، الان با الکترونیک شدن نسخ و اسناد دیگر این بهانه‌ها قابل قبول نیست. قبل از اجرای این طرح این سازمان حدود 7 تا 8 ماه در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها تأخیر داشت. این سازمان بدهی‌های خود تا خردادماه و بخشی از فرانشیز طرح دارویار تا تیرماه را پرداخت کرده‌اند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما